Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija danas od 16.00 sati raspravlja u vezi sa izvještajem visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, Christiana Schmidta, u kojem se, između ostalog, najviše kritikuje vlast u bh. entitetu RS, ali i HDZ BiH – sa Draganom Čovićem na čelu.
PODSJEĆAMO: Objavljujemo kompletan izvještaj Christiana Schmidta koji podnosi Vijeću sigurnosti UN-a!
BONUS VIDEO
18:32 Srbija u UN-u tvrdi: “Presuda i nalog za hapšenje Dodika su politički motivisani”
Radomir Ilić, otpravnik poslova Srbije pri UN-u, obratio se na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a kazavši da će Srbija nastaviti da daje svoj doprinos regionalnom miru i stabilnosti u skladu sa svojim mogućnostima.

“Srbija ima strateški interes za očuvanje stabilnosti BiH. Bilo kakva nestabilnost može se preliti na našu zemlju, usporiti ekonomski razvoj i reforme. Dejtonski sporazum je okončao rat i osigurao mir i sigurnost tokom proteklih trideset godina.
Očuvanje stabilnosti zahtijeva puno poštovanje ustavnih mehanizama koji su njegova okosnica. BiH je multietničko društvo i svi se sjećaju i tragedija i radosti zbog toga. Kako bi se sačuvala raznolikost kao snaga, ona se mora poštovati”, kazao je Ilić u obraćanju.
Kaže da niko u BiH ne bi trebao biti “ustavno ranjiv”.
“Moramo poštovati strukturu zasnovanu na dvama entitetima i trima narodima. Niko u BiH ne bi trebao biti ustavno ranjiv. U kompleksnom okruženju BiH ne možemo imati vanjsko nametanje odluka. To može samo kršiti ustavom zagrantovana prava. Problem je funkcionisanje BiH, a to nije uzrokovao Dejtonski sporazum nego pokušaji da se taj sporazum ugrozi.”
Kaže da je presuda protiv Dodika politički motivisana.
“Naše razumijevanje je da RS ne zagovara secesiju nego poštovanje Dejtonskog sporazuma. Ne može se pobjeći utisku da presuda protiv Dodika, kao i izdavanje naloga za hapšenje je politički motivisana. Interpolova odluka da ne djeluje po zahtjevima Suda BiH ukazuje da je u pozadini politički motivisana stvar, a ne nepristrasna pravda.”
“Srbija smatra da nametanje odluka nije u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma”, dodao je Ilić.
18:22 Hrvatska kritikovala Schmidta u UN-u, pridružila se Rusiji i Kini!
Hrvatski predstavnik pri UN-u, Hrvoje Ćurić Hrvatinić, iskazao je da dijele zabrinutost zbog “političke” krize u BiH. Pozvao je na uzdržavanje od retorike koja vodi podjelama.
On je kazao da je odgovornost na lokalnim akterima da preuzmu ulogu u osiguravanju stabilnosti u zemlji.

Hrvatski predstavnik se pridružio Rusiji, Kini i Srbiji u kritici Schmidta, zaključivši kako visoki predstavnik nije imao “izbalansiran” pogled po pitanju hrvatske zajednice koja je, kako je kazao, najranjivija u BiH.
“Zato se izborna reforma mora tretirati kao najviši prioritet”, zaključio je.
18:15 Željka Cvijanović u UN-u napala Schmidta i pravdala secesionizam: “Kriv je Schmidt, ne RS!”
Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željka Cvijanović, govorila je na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a i u skandaloznom govoru žestoko napala visokog predstavnika za BiH, Christiana Schmidta, i branila neustavne poteze RS-a.
Cvijanović je kazala da se radi o odlučujućem trenutku za BiH i da danas govori i u “svojstvu srpskog člana Predsjedništva BiH kojeg su odabrali građani RS”.

Navela je da Dejtonski sporazum je obavezujući i da je formirao decentralizovani sistem u kojem nema dominacije i da je ravnoteža narušena stranim aktivnostima, što kroz aktivnosti visokih predstavnika, što kroz odluke stranih sudija u Sudu BiH. Negirala je mandat visokog predstavnika Christiana Schmidta te Bonske ovlasti. Cvijanović je nabrojala poteze Schmidta i optužila ga za diktaturu i da je postao sistem represije.
“Kad se RS protivi, označavaju nas separatistima. Poštovanje međunarodnih sporazuma nije separatizam. Naš cilj nije da se podijeli BiH nego da se zadrži legalnost utvrđena Dejtonskim sporazumom”, kazala je.
Poručila je da krizu nije stvorila RS nego Schmidt i da je on opteretio zemlju nametanjima.
“Potpuno smo posvećeni suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH”, kazala je.
Pozvala je na pravno resetovanje BiH kako bi se spriječile posebne krize i da Vijeće sigurnosti glasa o Schmidtu, zatim da se uspostavi pregled Bonskih ovlasti i da se pozovu svi akteri BiH da se uključe u dijalog.
“Dejtonski sporazum i razorni rat i uspostavljanje ustavnog sistema zaslužuje poštovanje, a ne podrivanje procedura. Hajde da osiguramo da budućnost BiH ne bude ispisana ratom. Kao članica Predsjedništva BiH sam bila suočena s opstrukcijama s Ministarstvom vanjskih poslova. To se širi na misiju BiH u UN”, kazala je Cvijanović.
18:00 UPOZORAVAJUĆA poruka Francuske u UN-u: “Teritorijalni integritet BiH je pod napadom!”
Predstavnik Francuske u Vijeću sigurnosti je u svome govoru oštro kritikovao rukovodstvo i politiku iz RS-a i poručio da je napadnut teritorijalni integritet države.
Predstavnik Francuske je kazao da je u BiH jednoj od najvećoj kriza od devedestih i da je teritorijalni integritet pod napadom i da je poredak pod napadom zbog odluka koje je usvojila RS.

“Nakon presude predstavniku tog entiteta, neodgovorno je od vođa i nekih zvaničnika što pokušaju poništiti napredak mirovnih aktivnosti zbog jedne osobe bez obzira na funkciju”, poručio je.
Naveo je da odluka Ustavnog suda da se ponište zakoni u RS mora biti poštovana od strane svih i da je Francuska zabrinuta nacrtom novog ustava RS.
“Francuska ponavlja podršku teritorijalnom integritetu, ustavnom poretku i institucijama u okviru Dejtonskog sporazuma. Evropska staza traži poštovanje vladavine prava, odluka sudova, osiguravanje poticajnog okruženja za civilno društvo”, kazao je.
“Pozivamo više RS da ne idu putem separatizma i ne ugrožavaju perspektivu evropske budućnosti”, poručili su iz Francuske.
Rekao je da genocid u Srebrenici otvorena rana na srcu Evrope i upozorio protiv negiranja i veličanje zločinaca.
“Prisutnost međunarodne zajednice je neophodno. EUFOR imao ključnu ulogu u održanju sigurnog okruženja od devedesetih. Želimo izraziti podršku mandatu visokog predstavnika i teritorijalnom integritetu i suverentitu BiH”, poručio je.
17:30 Jasna poruka SAD-a u UN-u: “Podržavamo BiH, čvrsto se protivimo secesiji i destabilizirajućoj retorici”
Na redovnoj polugodišnjoj raspravi o stanju u Bosni i Hercegovini, koja se danas održava u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, zamjenik stalnog predstavnika Sjedinjenih Američkih Država pri UN-u, John Kelly, istakao je jasnu i nedvosmislenu podršku SAD-a stabilnosti i suverenitetu Bosne i Hercegovine.

Kelly je naglasio da su Sjedinjene Američke Države “posvećene stabilnosti u Bosni i Hercegovini i Dejtonskom mirovnom sporazumu”, te dodao da je Washington s ozbiljnom zabrinutošću pratio nedavna dešavanja u zemlji.
“Pozivamo lidere u Bosni i Hercegovini da deeskaliraju djelovanja i da se uključe u konstruktivan dijalog”, poručio je Kelly.
Američki diplomata je jasno poručio da se Sjedinjene Države “čvrsto protive secesiji i destabilizirajućoj retorici”, naglašavajući da podržavaju teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine.
“Na osnovu Dejtonskog sporazuma, pozdravljamo prisustvo EUFOR-a koje doprinosi sigurnosti”, rekao je Kelly, dodavši i da SAD “prepoznaju važnost visokog predstavnika u provedbi civilnog aspekta Dejtona”.
Govoreći o budućnosti Bosne i Hercegovine, Kelly je istakao da SAD ostaju čvrst partner u pomaganju Bosni i Hercegovini da osigura prosperitetnu i stabilnu budućnost za sve njene građane.
“Svaki član ovog vijeća treba podržati Bosnu i Hercegovinu na tom putu”, zaključio je američki predstavnik.
17:20 Britanci u UN-u jasni: “Prijetnja za BiH je u ličnosti Milorada Dodika!”
Specijalna izaslanica Ujedinjenog Kraljevstva za zapadni Balkan, Karen Pierce, danas je na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a iskazala podršku BiH, institucijama i visokom predstavniku Christianu Schmidtu.
“Ovo nije kolonijalizam da pomažemo BiH na njenom putu. Kao što je rekao visoki predstavnik. Situacija u BiH se može demokratski razvijati. To je potpisano u Dejtonu i sukcesivne konferencije čiji su ishodi podržani na ovom Vijeću tokom godina”, kazala je predstavnica Velike Britanije.

Naglasila je da je ovlasti visokog predstavnika podržalo Vijeće sigurnosti i da, prema Dejtonu, sam visoki predstavnik je izabran od Upravnog odbora PIC-a, a da ga nije izabralo Vijeće sigurnosti.
“Pitanje BiH je ključno za stabilnost Evrope”, poručila je predstavnica Velike Britanije.
Poručila je da je EUFOR u u BiH tu da podrži institucije i održava sigurnost i da se danas čulo da građani želje bolje odnose s EU, euroatlantske integracije i da su Pakistan i Sierra Leone izrazili snažnu podršku suverenitetu, teritorijalnom integritetu BiH.
“Postoji prijetnja u ličnosti Milorada Dodika. Njegovi secesionistički potezi, novi ustav RS su direktna prijetnja suverenitetu, teritorijalnom integritetu i nezavisnosti”, kazala je.
Poručila je da Schmidt ne bi koristio ovlasti da Dodik nije dovodio u pitanje Dejton i da je najveći trenutno izazov iz RS-a i da je uloga visokog predstavnika da pomogne državnim institucijama.
17:05 Obratio se ambasador Slovenije pri UN-u, Samuel Žbogar.

“Podržavamo put BiH pri EU. Slovenija potvrđuje svoju opredijeljenost evropskom putu BiH, misiju EUFOR/Althea i rad visokog predstavnika. Da bi se poštivala vladavina prava, odluke svih institucija se trebaju poštovati”, rekao je on.
16:55 Ruski ambasador prijeti u UN-u.
Ambasador Rusije, Vasilij Nebenzja, ipak se, nakon što je na početku napustio salu, vratio na sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a na kojoj se raspravlja o Bosni i Hercegovini.
U svom obraćanju ponovio je da je visoki predstavnik u BiH, Christian Schmidt, “nelegitiman” i dao podršku vlastima u RS. Nebenzja je na početku istakao da je sigurnosna situacija u BiH ozbiljno ugrožena.

“Ono što se tamo dešava je ozbiljno u pogledu miru i sigurnosti. Ova zemlja prolazi kroz najozbiljniju unutrašnju krizu nakon konflikta. Niz aktera unutar i izvan nje želi promijeniti raspored ovlasti i od decentralizovane napraviti centralizovanu državu i drugačiju strukturu. Na brojnim prilikama smo upozoravali na opasnost od revizije Dejtonskog sporazuma kada je 29. marta ponovljeno da je taj sporazum okosnica mirovnog procesa i da svi moraju voditi dijalog. Nažalost ovu poruku su izignorisali oni koji bi trebali osigurati primjenu svega toga. Visoki predstavnik, uz podršku snaga sa Zapada, nastavlja se miješati u unutrašnje poslove nezavisne države BiH. Ovi razlozi nemaju nikakve veze sa Dejtonskim sporazumom i pokušava da ugasi neke stranke u RS-u. To je pokušaj da se izbace sa političke scene u BiH najpopularnije stranke i osobe, uključujući Milorada Dodika i predsjedavajućeg Parlamenta (Nenada Stevandića, op.a.). Svi nabrojani su demokratski izabrani predstavnici; imaju legitimitet i potvrđeni su na izborima”, tvrdi Nebenzja.
Osvrnuo se i na nalog za hapšenjem rukovodstva RS-a.
“Nalog za hapšenjem Dodika samo pojačava tenzije u zemlji i regiji… umjesto da radimo na tome da ih smanjimo. 23. aprila je bio incident u Istočnom Sarajevu, gdje je grupa iz SIPA-e pokušala uručiti nalog za hapšenje Dodika i to možemo samo shvatiti kao jednu provokaciju. Jedan od inspektora SIPA-e je osumnjičen za ratne zločine protiv srpske populacije, a jedan se sumnjiči za veze sa stranim i tajnim agencijama. Mi smo uvjereni da Vijeće UN-a treba izraziti da je ovo neprihvatljivo, pogotovo ako uzmemo u obzir ulogu Zapada koji učestvuje u uvođenju bezakonja. Ovo destruktivno ponašanje je srž sadašnje krize. Pokušaji da se sva odgovornost stavi na Banju Luku, kao što smo čuli danas, nisu od pomoći i prihvatljivi. Trebamo se fokusirati na uzroke ove krize, a ne na logičke posljedice. Ne samo da nije fer izdvajati srpski narod, već je i kontradiktorno i takvi potezi nas vode samo do zastoja. Bilo bi dobro osloboditi stanovnike BiH vanjskih utjecaja koje truju okolnosti. Trebaju preuzeti odgovornost za sebe i svoje odluke. Predlažemo da Vijeće izda jednu trezvenu procjenu stanja u BiH”, zaključio je Nebenzja.
16:47 Obraća se ruski ambasador pri UN-u, Vasilij Nebenzja.
Podsjećamo, ruski ambasador je napustio sjednicu prije početka Schmidtovog obraćanja.
16:42 Obratio se kineski ambasador pri UN-u, Geng Šuang.
On smatra da je jedan od glavnih uzroka problema u BiH korištenje Bonskih ovlasti. Imao je pohvalu za ulogu Hrvatske i Srbije.
16:33 “Kriza koja je u toku, rezultat je ozbiljnih napada od strane određenih političara na Dejtonski mirovni sporazum i pravni poredak u BiH. I to nema nikakve veze sa samim Dejtonskim sporazumom, nego se radi o pogrešnom tumačenju. Dejtonski sporazum se treba dalje razvijati, a ne dovoditi u pitanje. Svi u BiH moraju razumjeti da nijedan pojedinac nije iznad zakona. Svi moraju poštovati vladavinu prava. Cijenjeni članovi, da zaključim: BiH se suočava s teškim vremenima. Prije trideset godina niko ne bi očekivao da će međunarodna zajednica biti toliko potrebna”, rekao je Schmidt.
16:31 “Kako sam izvijestio u izvještaju, ekonomska situacija je stabilna uprkos krizi, ali demografska situacija se ne poboljšava.
U ovom trenutku čekamo izvještaje o demografskoj situaciji u BiH. Što se tiče okoliša, imamo i tu nastavak prirodnih katastrofa i svakodnevno život ljudi u BiH ne postaje lakši, ali ipak međunarodna zajednica daje svoj stalnu podršku i pomoć ovoj zemlji kao i PIC kroz svoje dokumente i sjednice koji su usvajani. Izrazili smo punu podršku teritorijalnom integritetu i implementaciji Dejtonskog sporazuma”, rekao je Schmidt,
16:28 “Institucije stvorene Dejtonom, kao što je Ustavni sud BiH, moraju spriječiti ove akcije kako ne bi došlo do raspada države. Koalicija na državnom nivou je ozbiljno ugrožena i došlo je do oklijevanja na EU putu”, rekao je Schmidt.
16:23 “Nakon presude, Dodik je intenzivirao napade na ustavni poredak. Čak je i ukazao na mogućnost secesije”, rekao je Schmidt i podsjetio kako je Ustavni sud BiH poništio sve zakone koje je usvojila NSRS: “Radi se o ugrožavanju teritorijalnog integriteta države.”
16:15 Schmidt: “Dejtonski mirovni sporazum je uključio ad hoc instrumente međunarodne kontrole kako bi održao mir, ljudska prava i demokratiju!”

“Prije nego započnem s obraćanjem u svojstvu visokog predstavnika, želio bih se osvrnuti na vrijednost života, smrti, mira i važnosti čovječnosti u odnosu na divljaštvo. U tom kontekstu želim podijeliti svoj lični utisak. Ovih dana mi sve više prilaze građani svih nacionalnosti i pitaju me: ‘Gospodine Schmidt, možete li se pobrinuti da ovdje opet ne izbije rat?'”
16:12 Obraća se Christian Schmidt.
16:10 Ruski ambasador pri Ujedinjenim nacijama, Vasilij Nebenzja, izvrijeđao je Schmidta i napustio sjednicu.
16:08 Počinje rasprava u Vijeću sigurnosti UN-a.