Vlada KS usvojila izmjene KEAP-a i definirala prioritete djelovanja za unapređenje okoliša

- Advertisement -

Današnje izmjene se odnose na usvajanje revidiranog Zelenog akcionog plana Kantona Sarajevo za provođenje KEAP-a do 2023. godine, odnosno definiranje prioriteta koje Kanton želi realizirati u narednom periodu.  

Kako je istakao premijer KS Edin Forto, za realizaciju svih projekata obuhvaćenih ovim planom trebalo bi više od dvije milijarde KM, zbog čega je potrebno definirati prioritete.

- OGLAS -

 “Ovaj akcioni plan je urađen u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, domaćim i stranim stručnjacima, a njegovu izradu finansirala je Ambasada Japana u BiH. Ako ovi projekti nađu svoje mjesto u budžetima ove i narednih vlada Kantona Sarajevo, onda imamo šansu da stvorimo daleko kvalitetniji život i uspijemo ovdje zadržati naše ljude”, istakao je Forto.

- OGLAS -

Zeleni akcioni plan sadrži skup projekata koji su u funkciji očuvanja okoliša kroz unapređenje upravljanja i tretiranja zemljišta, urbanizma, održivog saobraćaja, vodnih resursa, energetike i zgradarstva, industrije i otpada.

Među prioritetima u ovom dokumentu prepoznati su: unapređenje integriranog urbanog planiranja, uspostava zelenog koridora duž rijeke Miljacke, proširenje staza za biciklistički i romobilski transport, obnova tramvajskih stajališta uz korištenje pametnih tehnologija, zamjena voznog parka javnog prijevoza niskoemisionim vozilima, rekonstrukcija tramvajskih šina.

U planu se nalaze i brojni projekti za saniranje vodovodne i kanalizacione mreže uz razvoj tehnologije za tretman otpadnih voda, unapređenje modela za upravljanje otpadom, sanaciju javnih zgrada i njihovo utopljavanje, ispitivanje mogućnosti ulaska na tržište obnovljivih izvora energije  i drugo.

O izmjenama KEAP-a i revidiranom Zelenom akcionom planu konačnu riječ dat će Skupština KS, saopćeno je iz Službe za protokol i press Kantona Sarajevo. 

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA