-3.1 C
Sarajevo
19.01.2025

„Zanosni“ zagrljaj Čovića i Špirića: Hoće li biti blokiran Dom naroda zbog Prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH?

Pojašnjavamo šta bi donio novi zakon o Ustavnom sudu BiH i u čijim je rukama sudbina "čuvara države" – Ustavnog suda BiH!
Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH trenutno je u rukama Ustavnopravne komisije. Nju sačinjavaju Marina Pendeš, Sredoje Nović, Kemal Ademović, Šefik Džaferović i Zdenko Ćosić.

Kriza omeđena oko Ustavnog suda BiH i dalje traje, a najveći razlog leži u Prijedlogu zakona o Ustavnom sudu koji je – nakon jučerašnje sjednice – ostao u proceduri i to zahvaljujući Draganu Čoviću (HDZ) i Nikoli Špiriću (SNSD).

U martu ove godine, na dnevnom redu se našao ovaj prijedlog zakona koji su bošnjački delegati nazvali neustavnim. Potom se glasalo o uvrštavanju ove tačke na dnevni red, što je, na koncu, i prihvaćeno zbog glasova “za” HDZ-a, SNSD-a, SDS-a i HDZ 1990.

Zašto je sporan Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH?

- OGLAS -

Želimir Nešković, delegat SDS-a, uputio je Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH koji, između ostalog, arbitrira da se iz najvišeg zakonodavnog tijela BiH „izbace“ strane sudije.

Nadalje, Neškovićevim prijedlogom uveo bi se „etnički veto“, odnosno morao bi glasati jedan sudac iz svakog naroda, a što dosad nije slučaj. Pravilnik Ustavnog suda BiH vrlo je transparentan, a on nalaže da se glasa prostom većinom od pet sudaca – bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost.

- Advertisement -

Nakon određenih pritisaka, Nešković je odlučio povući svoj prijedlog, iako se tome ranije oštro protivio, i tako ispunio svoju političku neodgovornost.

Unatoč povlačenju ovog prijedloga zakona, Čović – predsjedavajući Doma naroda – odbio je skinuti ovu tačku s dnevnog reda. Čovića je podržao Špirić. Argumenti kojim su se poslužili jeste da „Poslovnik ne precizira kako se s dnevnog reda povlači zakon koji je u proceduru upućen po hitnom postupku“.

Šta sada?

Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH trenutno je u rukama Ustavnopravne komisije. Nju sačinjavaju Marina Pendeš, Sredoje Nović, Kemal Ademović, Šefik Džaferović i Zdenko Ćosić.

Inače, u svrhu pojašnjenja, Ustavnopravna komisija prati provođenje Ustava BiH, razmatra pitanja značajna za ustavni poredak Bosne i Hercegovine i daje inicijativu za amandmane na Ustav BiH. Također, ispituje i dostavlja Domu mišljenja o prijedlozima amandmana na Ustav BiH, provodi javnu raspravu o prijedlozima amandmana na Ustav BiH ili prijedlozima zakona, te obavještava Dom o rezultatima javne rasprave…

O glasanju Marine Pendeš i Zdenka Ćosića (HDZ) moglo bi se naslutiti, ali ne bismo trebali imati određene presumpcije u ovom slučaju. Sredoje Nović i delegat iz Kluba Srba – jasno je – bit će „za“ ovaj zakon, dok će Ademović i Džaferović biti „protiv“.

Ono što je sigurno: ukoliko se zakon uputi u proceduru u Dom naroda, na redu je nova blokada ovog tijela.

BONUS VIDEO

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA