Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Kristijan Šmit (Christian Schmidt) obratio se na današnjoj komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici u Memorijalnom centru u Potočarima. Njegovo obraćanje prenosimo u cjelosti.
“Poštovani preživjeli, majke, porodice žrtava genocida u Srebrenici, uvaženi predstavnici međunarodne zajednice zemalja iz Evrope, iz cijelog svijeta.
Dragi prijatelji, dame i gospodo, ovdje smo danas da odamo počast žrtvama genocida počinjenog u Srebrenici i u Potočarima u julu 1995. godine. Odavanje počasti nije samo iskazivanje poštovanja prema nasljeđu žrtava, odavanje počasti je i čuvanje dostojanstva žrtava, dostojanstva onih koji su toliko pretrpjeli, u svijetlu pokušaja negiranja ili relativizacije genocida ili bilo kojeg drugog ratnog zločina i zločina protiv čovječnosti.
Preživjelima i porodicama žrtava genocida odajem počast svog njihove humanosti koja je za primjer svima nama. Hvala vam na hrabrosti, hvala na odlučnosti da gradite bolju budućnost. Hvala vam što nikada ne odustajete. Hvala vam što ste nas pozvali, nas koji 1995. nismo intervenirali protiv Mladića i njegovih saučesnika u ovim užasnim gašenjima tolikog broja života.
Mi koji smo danas ovdje razumijemo da zajednički moramo raditi kako bi dali doprinos izgradnji budućnosti i mira. Iz cijelog svijeta smo danas ovdje, kako bi bili s vama. Srebrenica ne može biti zaboravljena. Nadam se od današnjeg dana da ćemo uputiti signal cijelom svijetu da postoji mogućnost s jedne strane oplakivati, a istovremeno i raditi na boljoj budućnosti. Generalna skupština UN-a je svojom Rezolucijom proglasila 11. juli Međunarodnim danom sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici 1995. godine. Ovo je važan temelj za izgradnju povjerenja u principe istine i pravde u Srebrenici i šire. Istovremeno je to i obaveza za nas da radimo sa mlađim naraštajima, da govorimo i razgovaramo o onome što se dešavalo i da radimo u pravcu pomirenja. Ove godine posmrtni ostaci sedam osoba ubijenih u genocidu bit će ukopano i naći svoj smiraj. Duboko saosjećamo sa njihovim porodicama. Još uvijek je nepoznata sudbina preko sedam hiljada žrtava iz cijele zemlje i još hiljadu ljudi sa ovog područja, što je mrlja na savjesti čovječanstva. To je također i moralna obaveza u duhu Dejtona. Moramo se pobrinuti za one koji žele da se vrate, a suočavaju se sa prijetnjama umjesto dobrodošlicom. To dugujemo Bosni i Hercegovini i njenoj tranziciji poslijeratnog društva u modernu, mirnu demokratiju koju svi građani žele i zaslužuju. Kao visoki predstavnik pozivam sve kolege predstavnike međunarodne zajednice da ne dozvolimo da se Dejton zaboravi, već da se borimo protiv onoga što je omogućilo rat i dovelo do genocida i potrebe da se hitno postigne mirovni sporazum u Dejtonu.
Oni koji ignorišu činjenice doprinose većoj neizvjesnosti u budućnosti. Zato pamtimo lekcije naučene u Dejtonu i imajmo na umu da je put ka demokratskoj evropskoj zemlji, bez diskriminacije, okosnica našeg mandata. Negiranje genocida, nacionalno motivisana mržnja ideje o nacionalnoj i vjerskoj nadmoći ne smije imati svoje mjesto u ovoj zemlji. Srebrenica i cijela Bosna i Hercegovina moraju biti mjesto života, mjesto nade, moraju biti mjesto u kojem se nudi bolja perspektiva i budućnost za buduće naraštaje u okviru EU. A za to temelj je Dejton i teritorijalni integritet ove zemlje. Potrebne su izmjene i unaprjeđenja, ali treba realizirati zajednički, združeno, a ne jednostrano. I to je recept za pomirenje i princip da se više nikada ne ponovi. Hvala vam” – rekao je Schmidt.