14 C
Sarajevo
14.10.2025

Potvrđena optužnica protiv Hamdije Abdića Tigra zbog ubistva generala HVO-a

Kantonalni sud u Bihaću potvrdio je optužnicu protiv Hamdije Abdića Tigra, inače federalnog zastupnika SDA, zbog ubistva generala HVO-a Vlade Šantića, potvrđeno je za “Avaz” iz Ureda portparola Kantonalnog suda u Bihaću.

– Optužnica protiv Hamdije Abdića Tigra potvrđena je 15. januara 2019. godine – kazao je za naš portal Džemal Jodanović iz Kantonalnog suda u Bihaću. 

Optužnicu je potvrdio sudija Reuf Kapić, a treba podsjetiti da posmrtni ostaci generala Šantića još nisu pronađeni.

- OGLAS -

Hamdija Abdić, odranije osuđivana osoba, mora ponovo na suđenje jer je Tužilaštvo USK podiglo optužnicu protiv njega zbog sumnje za organizaciju i podmuklo ubistvo Šantića. 

Osim Abdića, Tužilaštvo USK podiglo je optužnicu i protiv Dede Karabegovića, Jasmira Topala, Ramiza Bajramovića, Envera Keranovića, Indijana Alibegovića i Ramiza Ružnića zbog istog zločina.

- OGLAS -

Zanimljivo je da je optužnica podignuta prije nekoliko mjeseci, a pravosudne institucije nisu poslale nikakvo saopćenje za javnost tim povodom. 

Podsjećamo, 2007. godine, zajedno s Eminom Pivićem, svojim najbližim saradnikom, Abdić je osuđen na ukupno pet godina zatvora zbog premlaćivanja i reketiranja privrednika Nedžada Bajrića iz Cazina. Teške tjelesne povrede Bajriću je nanio pokušavši da iznudi od njega 200.000 njemačkih maraka.

- OGLAS -

Iako je na sve načine pokušavao izbjeći izdržavanje svoje dvogodišnje kazne, on je 2009. uhapšen i sproveden u KPZ Zenica. 

Abdić je jedan od aktera pucnjave iz 2014. godine, kada je Selver Vojić, bivši portir u Vladi USK, ispalio više hitaca u pravcu njegovog automobila Porsche Cayenne. Vojić je, navodno, pucao na Agima Murtića, koji je inače Abdićev tjelohranitelj i bio je u društvu s Tigrom.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA