Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan otputovao je u New York gdje će prisustvovati zasjedanju Generalne skupštine UN-a, a tim povodom s novinarima se osvrnuo na situaciju u Gazi kao i odluke zapadnih zemalja da priznaju Palestinu kao nezavisnu državu.
Erdogan je rekao da se ove godine očekuje učešće više od 140 zemalja na nivou šefova država i vlada u diskusijama Generalne skupštine, gdje su zastupljene sve države članice UN-a.
“Nema opravdanja za prepuštanje rješavanja humanitarnih kriza, posebno, na milost i nemilost zemalja s pravom veta u Vijeću sigurnosti. Svijet je veći od pet (članica Vijeća sigurnosti UN-a op.a.)”, naveo je.
Poručio je kako će se prvog dana zasjedanja 23. septembra obratiti skupštini.
“U svom govoru, posebno ću se osvrnuti na humanitarnu katastrofu i zločine u Gazi. Također ću se dotaći napora Turske da osigura stabilnost u regiji i njenog doprinosa održavanju međunarodnog mira. Prava naše braće i sestara u Turskoj Republici Sjeverni Kipar ponovo će biti na našem dnevnom redu. Ponovo ću imati priliku da cijelom svijetu objasnim vanjsku politiku Turske, koja se provodi s dubokom vizijom, pristupom i perspektivom inspirisanom dvoglavim seldžučkim orlom”, poručio je.
Osvrnuo se i na priznanje države Palestine.
“Ono što ovu Generalnu skupštinu izdvaja od drugih jeste to što će mnoge zemlje priznati Državu Palestinu. Nadamo se da će ove odluke o priznavanju ubrzati implementaciju rješenja o dvije države. Naravno, prisustvo nove vlade našeg susjeda, Sirije, koja je stekla slobodu revolucijom 8. decembra nakon krvavog i mračnog 14-godišnjeg perioda, veoma je dobrodošao razvoj događaja za nas. Vjerujem da će ova Generalna skupština doprinijeti trajnom miru naše sirijske braće i sestara, koji su mnogo patili i platili zaista visoku cijenu za svoju slobodu”, mišljenja je.
Na kraju, Erdogan se osvrnuo i na navode predsjednika opozicionog CHP-a Ozgura Ozela da je postignut sporazum o Gazi u dogovoru sa sinom Donalda Trumpa.
“Je li bio s nama? Ne vjerujete valjda u takve stvari? Prijatelji, ne želim uvrijediti gluhe, ali gluhi ne čuju i izmišljaju stvari. Taj čovjek stalno izmišlja stvari. Glasnogovornik naše stranke dao je potreban odgovor na najbolji mogući način. I dat ćemo potreban odgovor u mnogo širem smislu prvom prilikom. Nikada nismo, niti ćemo, konsultovati Ozgura Ozela o kupovini aviona. On ionako ne razumije ove stvari. Nije njegovog nivoa stručnosti. Stoga, ako bismo obavljali bilo kakve transakcije s gospodinom Trumpom, bilo između Turske i SAD-a, ne bismo to morali činiti preko njegovog sina. Uradili bismo to sa samim Trumpom”, zaključio je.