Bivši ukrajinski ambasador u BiH i Hrvatskoj, Oleksandr Levchenko, za “Face.ba” piše o situaciji u Ukrajini, prenoseći aktuelna dešavanja koja su potaknuta ruskom agresijom na Ukrajini.
Ambasadori Evropske unije dogovorili su 15. paket sankcija kao odgovor na agresiju Rusije na Ukrajinu. Predstavnici EU su 11. decembra razgovarali o prvim potencijalnim sankcijama usmjerenim na ruske hibridne prijetnje. Riječ je o podmetanju izbora, sajber napadima i ekonomskoj sabotaži. Evropska unija predlaže uvođenje sankcija protiv 16 fizičkih i 3 pravna lica u sklopu prvog paketa mjera usmjerenih na suzbijanje ruskih operacija dezinformacija i hibridnih napada. Sankcije uključuju ograničenja zaposlenima i grupama ruskih obavještajnih službi, vladinim zvaničnicima i medijskim poduzetnicima. Ograničenja su dio novog režima sankcija odobrenog ranije ove godine koji se fokusira na ometanje operacija dezinformacija koje sponzorira Rusija i drugih destabilizirajućih aktivnosti širom svijeta. Prije toga je administracija američkog predsjednika Joea Bidena objavila da razvija nove, strože sankcije protiv unosne trgovine naftom s Rusijom. Tako tim američkog predsjednika pokušava pojačati pritisak na vojnu industriju Kremlja uoči povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću.
Evropska unija će uvesti sankcije protiv Rusa uključenih u informacioni rat, ruske hibridne operacije, manipulaciju informacijama i pokušaje podrivanja demokratskih procesa širom svijeta. Propagandisti uključeni u operaciju Doppelgänger (Dvojnik), rusku kampanju dezinformisanja koja je pokrenuta nakon početka pune agresije na Ukrajinu, su sankcionisani. Operacija je bila usmjerena protiv stanovništva evropskih država i drugih važnih zemalja svijeta kreiranjem lažnih stranica koje su ličile na velike međunarodne informativne stranice i druge autoritetne medijske izvore. Falsifikati su bili puni lažnih vijesti. Operaciju je nadgledao Nikolaj Tupikin, direktor kompanije “GK Struktura”, uz aktivno učešće Sofije Zaharove, zaposlene u administraciji predsjednika Rusije. Također nju se povezuje sa projektima diskreditacije ruske opozicije.
Na spisak sankcija je dodana i Tina Kandelaki, TV voditeljka i zamjenica generalnog direktora Gazprom-Media. Ova propagandistkinja ne samo da opravdava rusku agresiju u Ukrajini, već i poziva na nova zauzimanja ukrajinskih teritorija. Na teritorijama koje je Rusija privremeno okupirala, medijske strukture T. Kandelaki učestvovale su u ilegalnoj zamjeni ukrajinskih TV kanala ruskim.
Oficir FSB-a Artjom Kurejev je među kandidatima za sankcionu listu među predstavnicima snaga bezbjednosti. Koordinirao je operacije dezinformacija u Evropi i Africi, pokrenuo propagandne projekte Rusafro i Afričke inicijative, širio dezinformacije optužujući Zapad za „eksperimente biološkog oružja“. Također, u organizaciji sabotaže i hibridnih napada, Brisel optužuje službenike Glavne obavještajne uprave (GRU – vojna obavještajna služba) Jurija Sizova i Valerija Lipčenka, general-majora GRU Andreja Averjanova, koji je na čelu vojne jedinice GRU 29115, koja je specijalizovana u vođenju informacionih ratova i izvođenju terorističkih akata.
Prema istraživačkim novinarima The Insidera i Bloomberga, kampanje dezinformacija govorile su o “genetski modificiranim komarcima” i zapadnim kompanijama koje navodno koriste afričku populaciju kao “besplatnu kliničku bazu” pod krinkom vakcinacije. Sizov i Lipčenko su takođe kreirali mreže agenata, organizovali paljevine i napade na kritičnu infrastrukturu u zemljama EU i Ukrajini. Ruske vlasti su koristile zlato iskopano u Maliju za finansiranje svojih kampanja. Službenici vojne jedinice 29115 bili su povezani sa nizom evropskih operacija GRU-a. Češki nedeljnik Respekt i Bellingcat pisali su da je Averjanov lično nadgledao operaciju ruske vojne obaveštajne službe za organizovanje sabotaže u skladištima oružja u Češkoj u jesen 2014. godine. Kako navodi The Insider, oficiri ove vojne jedinice su od 2011. godine uključeni u sabotaže u Evropi.
Evropska unija također predlaže uvođenje dodatnih sankcija protiv Bjelorusije. Konkretno, protiv otprilike dvadesetak ljudi optuženih za kršenje ljudskih prava ili onih koji ostvaruju materijalnu korist od svojih odnosa sa vladom samoproglašenog predsjednika Bjelorusije Aleksandra Lukašenka. Šefovi spoljnih poslova zemalja EU odobriće paket mjera na sastanku 16. decembra u Briselu uoči predsjedničkih izbora zakazanih za sljedeći mjesec u Bjelorusiji. Prijedlozi su uslijedili nakon što je EU pristala na 15. paket sankcija Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu u punom obimu. Te mjere uključuju ograničenja za više od 45 naftnih tankera koji su uključeni u tajni transport ruske sirove nafte i nekoliko kineskih kompanija optuženih da su pomogle Moskvi u razvoju borbenih dronova za napade. Sankcije EU zahtijevaju podršku svih država članica.
Češki ministar vanjskih poslova Jan Lipavsky rekao je da se do 100 incidenata u Evropi ove godine može objasniti „ruskim hibridnim napadima, špijunažom, operacijama uticaja. Stoga moramo poslati snažan signal Moskvi da ovo nećemo tolerisati.” Na spisku sankcija su takođe identifikovana tri lica iz Moldavije, Obale Slonovače i Gruzije i jedno pravno lice sa sedištem u Togu. Prema riječima predstavnika NATO-a, u maju su napadi koji se pripisuju Rusiji pojačali u Evropi, uglavnom u Češkoj, Estoniji, Njemačkoj, Latviji, Litvaniji, Poljskoj i Velikoj Britaniji. U međuvremenu, Vrhovni sud Rumunije poništio je prvi krug predsjedničkih izbora prošle sedmice nakon optužbi za aktivno informativno miješanje Rusije u izborni proces.