25 C
Sarajevo
01.08.2025

Francuska izbacila 40 tona humanitarne pomoći u Pojas Gaze, Macron najavio nastavak operacije

Iz jordanskih baza u protekla dva dana francuski transportni avioni izbacili su 40 tona humanitarne pomoći u Pojas Gaze pri čemu je francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio nastavak.

Macron je istaknuo da Izrael mora omogućiti potpuni pristup humanitarnoj pomoći, čime se potvrđuje da zračno dostavljanje pomoći ne može ispuniti ni približne potrebe stanovništva.

“Suočeni s apsolutnom hitnošću, upravo smo proveli operaciju dostave hrane zračnim putem u Gazu. Zahvaljujemo našim jordanskim, emiratskim i njemačkim partnerima na podršci, kao i našim vojnicima na njihovoj predanosti”, rekao je Macron.

- OGLAS -

Njemačka je osigurala dodatnih 5 miliona eura pomoći civilnom stanovništvu Gaze, što je potvrdio ministar vanjskih poslova Johann Wadephul.

Dodatno, Wadephul je pozvao Izrael da obnovi blisku saradnju s UN-om u pružanju pomoći.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA