-3.1 C
Sarajevo
19.01.2025

HRW optužuje Izrael za ‘djela genocida’ zbog nedovoljno pitke vode u Gazi

Human Rights Watch (HRW) je u četvrtak optužio Izrael za “djela genocida” nad Palestincima u Gazi, navodeći da su im uskraćene dovoljne količine pitke vode potrebne za preživljavanje.

Prema opsežnom izvještaju ove organizacije, izraelske vlasti su od oktobra 2023. do septembra 2024. lišile Palestince minimalne količine vode koju Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) definiše kao neophodnu u produženim vanrednim situacijama. Ovo je, prema izvještaju, doprinijelo hiljadama smrtnih slučajeva i širenju brojnih bolesti.

Izraelska vlada odbacila je ranije optužbe za genocid kao “potpuno neutemeljene” i kategorički negira korištenje gladi kao oružja rata.

- OGLAS -

Prema WHO, potrebno između 50 i 100 litara vode dnevno kako bi zadovoljio osnovne potrebe svakog pojedinca. U vanrednim situacijama, minimalna količina može pasti na 15 do 20 litara dnevno za piće i osnovno održavanje higijene. Međutim, više od 2 miliona Palestinaca u Gazi ne može pristupiti ni toj količini, a većina dostupne vode nije sigurna za piće, navodi HRW.

Organizacija smatra da Izraelova politika predstavlja djela genocida prema Konvenciji o genocidu i Rimskom statutu Međunarodnog krivičnog suda (ICC). Posebno naglašavaju da uskraćivanje vode dovodi do sporih smrti Palestinaca, uključujući smrt novorođenčadi čije majke zbog neuhranjenosti i dehidracije ne mogu dojiti, dok su prisiljene koristiti zagađenu vodu za pripremu hrane.

- Advertisement -

Od početka rata u Gazi, koji je uslijedio nakon napada Hamasa u oktobru 2023., prema podacima palestinskog Ministarstva zdravstva, poginulo je gotovo 45.000 Palestinaca, a povrijeđeno više od 106.000 osoba.

HRW ističe da je uskraćivanje vode u Gazi rezultat namjernih radnji izraelskih vlasti. Kao dokaze navode ometanje humanitarne pomoći, uključujući opremu za tretman vode, ograničenja u protoku čiste vode iz Izraela prema Gazi, kao i ogromna razaranja infrastrukture za vodu uslijed izraelskih udara.

Svjetska banka i firma Ipsos procijenili su u januaru da je gotovo 60% infrastrukture za vodu i sanitaciju u Gazi uništeno ili oštećeno tokom sukoba. Do augusta, taj procenat je narastao na 84%.

U julu su izraelski vojnici uništili glavni rezervoar vode u Rafahu na jugu Gaze, što je zabilježeno u sada obrisanom videu koji je navodno podijelio izraelski vojnik na Instagramu, a geolocirao ga je CNN.

Pedro Arrojo-Agudo, specijalni izvjestilac UN-a za pravo na pitku vodu i sanitaciju, izjavio je u novembru 2023. da “svaki sat tokom kojeg Izrael sprečava opskrbu sigurnom pitkom vodom u Gazi, u očitom kršenju međunarodnog prava, dovodi stanovnike Gaze u rizik od žeđi i bolesti”.

Kriza je uzrokovala širenje bolesti u Gazi i smrt hiljada osoba, navodi HRW. Organizacija upozorava da razmjere štete izazvane nedostatkom vode vjerovatno nikada neće biti u potpunosti shvaćene zbog uništenja zdravstvenog sistema u Gazi, uključujući praćenje bolesti.

Jedan od primjera je pojava poliovirusa, visoko zarazne virusne bolesti često povezane s nedostatkom sigurne vode. WHO je u julu prvi put otkrio poliovirus u uzorcima kanalizacije iz prenatrpanih šatorskih naselja raseljenih osoba u Gazi. Palestinsko Ministarstvo zdravstva je 16. augusta potvrdilo prvi slučaj polija u Gazi u posljednjih 25 godina, kod desetomjesečnog djeteta.

Osim toga, bakterijske infekcije poput dijareje postale su uobičajene zbog konzumiranja kontaminirane vode. “Djeca su mi povraćala i imala dijareju, i ja sam imao dijareju… Sve je to počelo od trenutka kada smo počeli piti tu (zagađenu) vodu”, izjavio je jedan stanovnik Gaze za HRW.

Ovaj izvještaj dolazi u trenutku kada Izraela i Hamasa još uvijek nisu postigli dogovor o prekidu vatre, iako, prema izvorima, pregovori pokazuju određeni napredak posljednjih dana, prenosi CNN.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA