Portparol iranskog Ministarstva vanjskih poslova, Esmaeil Baghaei, poručio je danas da je prekid vatre u trenutnim okolnostima malo vjerovatan, naglasivši da će Iran nastaviti s odlučnom odbranom svog suvereniteta. Prema izvještajima iranske Studentske novinske mreže, Teheran u ovom trenutku ne vidi prostor za diplomatske razgovore.
„Nema smisla razgovarati ni o čemu osim o odbrani i razornim odmazdama protiv neprijatelja“, izjavio je Baghaei na sedmičnoj konferenciji za novinare. On je podvukao da Iran nema namjeru ratovati sa svojim muslimanskim susjedima, ali da legitimna odbrana podrazumijeva ciljanje svih objekata koje agresori koriste za napade na Islamsku Republiku.
Baghaei je kategorički negirao navode o iranskim napadima na Tursku, Azerbejdžan i Kipar, nazvavši te incidente „napadima pod lažnom zastavom“ s ciljem diskreditacije Teherana.
Posebno oštre kritike upućene su evropskim silama, uključujući Francusku. Baghaei ih je optužio da su direktno pomogle u stvaranju uslova za napade Sjedinjenih Američkih Država i Izraela.
Prema njegovim riječima, Evropa je, umjesto insistiranja na vladavini prava, podržala američke „ekscese“ i uvođenje novih sankcija u Vijeću sigurnosti UN-a, što je, kako tvrdi, ohrabrilo napade na Iran.