Aurora Weiss koja je od prošle godine savjetnica za međunarodne poslove i sigurnost u kabinetu Milorada Dodika, predsjednika RS oglasila se nakon posjeta ministrica Njemačke (Anna Lührmann) i Austrije (Beate Meinl-Reisinger) Bosni i Hercegovini, ali i diplomatskog skandala koji je uslijedio u RS-u. Weiss je pokušala opravdati taj skandal, međutim, u tom nastojanju je svjesno ili nesvjesno priznala da su život i sigurnost njemačke ministrice Lührmann bili ugroženi u trenutku kada je ona kao nepoželjan gost “ispraćena” iz Banjaluke.
Naime, u podužem saopćenju za javnost, Weiss je nastojala dokazati da je dolazak ministrica Njemačke i Austrije zapravo “kršenje srži Bečke konvencije o diplomatskim odnosima”.
“Lührmann je optužena za dupli diplomatski skandal, budući da su tokom posjete, njemačka i austrijska delegacija direktno u BiH objavile uvođenje sankcija trojici visokih funkcionera RS – Miloradu Dodiku, Radovanu Viškoviću i Nenadu Stevandiću. Uobičajena diplomatska praksa nalaže da se takve mjere objavljuju iz matične zemlje, a ne prilikom posjete zemlji primateljici, što se u ovom slučaju tumači kao demonstracija nepoštovanja i političkog barbarstva”, tvrdi Weiss koja je dalje svojim izjavama nastojala ukazati na to da je Lührmann duplo prekršila sve protokole jer je “nenajavljeno došla u RS kako bi se sastala sa tamošnjom opozicijom”. Međutim, vrijedi istaći da je sastanak najavljen ranije i da su ga predstavnici opozicije ranije dostavili medijima, ali i protokolu Vlade RS.
Uslijedilo je dalje opravdavanje Dodikove savjetnice koja je nastavila iznositi optužnice na račun njemačke ministrice dodajući da je svojim prisustvom utjecala na stabilnost vlasti u RS, a onda je u tim zamjenama teza slučajno ili namjerno priznala da je, kako se od početka i tvrdilo, Lührmann i njena delegacija ispraćena uz prijetnje i da im je bila ugrožena sigurnost, ali i život.
“Prema sigurnosnoj procjeni Lührmann je također nenajavljenim posjetom ugrozila i sopstveni život te život sopstvene delegacije jer na tlu RS zvaničnici kojima je dan ranije izrekla sankcije uživaju veliku podršku građana. Da je došlo do javnog incidenta, verbalnog ili fizičkog obračuna, RS i njegovi zvaničnici bi snosili odgovornost. Najmanje što je ovakav skandalozni potez njemačke ministrice zaslužio jeste da bude proglašena personom non grata (nepoželjnom osobom)”, poručila je, između ostalog, Weiss, koja je u opravdavanju Dodikovog poteza zapravo priznala sve ranije tvrdnje koje su iz kabineta predsjednika RS danima izbjegavali potvrditi.

A da Dodik, odnosno, vlast RS uživa podršku građana, s tim se ne bi složila upravo ministrica Lührmann koja je, prilikom, iako kratke posjete Banjaluci procijenila da je stvarnost upravo suprotna. Tako je ona za N1 pojasnila da su je građani i opozicija u RS srdačno i gostoljubivo primili i da je neugodan incident imala samo sa predstavnicima tamošnje vlasti.
Podsjećanja radi, Lührmann je u petak nakon službene posjete i sastanka s nizom državnih zvaničnika u Federaciji BiH doputovala u Banjaluku u entitet RS kako bi održala sastanak s opozicijom i pobliže upoznala ovaj grad za koji je, kako je pojasnila, čula da je topao i gostoprimljiv.
Uspjela je održati sastanak s predstavnicima SDS-a, ali netom pred održavanje sastanka sa PDP-om došla je obavijest da od protokola Vlade RS da se on neće desiti jer je Lührmann proglašena nepoželjnom osobom pa je Dodik lično zamolio MUP RS da je isprati iz tog bh. entiteta.
Da bi slika bila jasnija, Dodik je Lührmann proglasio nepoželjnom jer su mu samo dan prije uvedene sankcije Njemačke i Austrije koje, između ostalog, podrazumijevaju zrabranu ulaska u te zemlje. Kako je za N1 njemačka ministrica pojasnila postoji mogućnost da se one prošire na sve one koji podržavaju Dodika, Stevandića i Viškovića te je još dodala da ovaj trojac ne može niti prolaziti kroz ove zemlje, ali ni avionom prelijetati što je često prevozno sredstvo ove entitetske delegacije, pogotovo predsjednika RS.
Podsjetimo, njih trojica su na centralnoj potjernici koja je izdata nakon što su donijeli niz spornih zakona i poteza koji narušavaju ustavni poredak BiH. Uzrok takvih postupaka vlasti RS-a bila je prvostepena presuda Suda BiH kojom je Dodik osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja službene dužnosti zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH.