Hezbollah se priprema za dugotrajan rat iscrpljivanja u južnom Libanu nakon što je Izrael uništio vrh njihovog vodstva. Novi vojni komandni centar sada upravlja raketnim napadima i kopnenim sukobima, kazala su dva izvora bliska operacijama ove grupe.
Hezbollah je znatno oslabljen nakon tri sedmice razornih izraelskih napada, posebno ubistvom njihovog lidera, Sayyeda Hassana Nasrallaha. Sada svi pažljivo prate kako će grupa koju podržava Iran odgovoriti izraelskim trupama koje su prešle granicu s namjerom da Hezbollah potisnu dalje od granice.
Iako je pretrpio teške gubitke, Hezbollah još uvijek posjeduje značajan arsenal oružja, uključujući precizne rakete koje još nisu upotrijebili, prema tvrdnjama četiri izvora upoznata s njihovim operacijama. Uprkos izraelskim zračnim napadima koji su, kako tvrdi Izrael, ozbiljno iscrpili zalihe Hezbollaha, grupa i dalje ima kapacitet da se brani.
Nakon atentata na Nasrallaha 27. septembra, Hezbollahu je trebalo tri dana da uspostavi novi komandni centar, kazao je zapovjednika Hezbollaha i izvori bliski grupi. Nasrallah je ubijen zajedno s ostalim liderima Hezbollaha i iranskim komandantom, kada je Izrael otkrio i bombardovao njegov bunker u Bejrutu.
Novi komandni centar je, uprkos daljnjim izraelskim napadima, uspio nastaviti funkcionisati, omogućavajući borcima na jugu da lansiraju rakete i djeluju po zapovijedima, kazali su izvori. Jedan od izvora, visoki zvaničnik blizak Hezbollahu, naveo je da grupa sada vodi rat iscrpljivanja.
Analitičar izraelskog think-tanka Alma, Avraham Levine, izjavio je da se može pretpostaviti da je Hezbollah “dobro pripremljen i čeka” izraelske trupe. On je dodao da, iako je zapovjedni lanac narušen, to ne umanjuje sposobnost Hezbollaha da gađa izraelske zajednice ili vojnike.
Hezbollahov zapovjednik iz terenskih jedinica opisao je novi zapovjedni centar kao “uski krug” koji je u direktnom kontaktu s borcima na terenu. Rekao je da centar djeluje u potpunoj tajnosti, bez davanja dodatnih detalja o strukturi ili komunikacijama.
Hezbollah još nije imenovao novog lidera nakon Nasrallahove smrti, jer je njegov najvjerovatniji nasljednik također poginuo. Zamjenik lidera, Sheikh Naim Qassem, izjavio je da podržava napore za primirje, ali da su sposobnosti grupe još uvijek netaknute.
Prema izvoru upoznatom s operacijama, Hezbollah se oslanja na svoju zemaljsku telefonsku mrežu, koja je ključna za trenutne komunikacije i koja je preživjela napade u septembru. Ove sedmice, u saopštenju “operativnog centra Islamskog otpora”, navedeno je da borci prate izraelske trupe gdje ih oni najmanje očekuju, aludirajući na skrivene pozicije Hezbollaha.
Izraelska vojska je potvrdila da su njihovi vojnici u borbama prsa-u-prsa s jedinicama Hezbollaha na jugu Libana. Izrael nije objavio koliko je vojnika raspoređeno na terenu, ali obično jedna izraelska divizija ima više od 1.000 boraca. Do sada je prijavljeno da 12 izraelskih vojnika poginulo u južnom Libanu ili na sjeveru Izraela od početka operacije.
Hezbollah i Izrael priznaju da Hezbollah posjeduje opsežnu mrežu tunela u južnom Libanu, koja se proširila nakon rata s Izraelom 2006. Izvještaj think-tanka Alma iz 2021. procjenjuje da se tuneli protežu stotinama kilometara.
Tuneli, prema Hezbollahovom zapovjedniku, predstavljaju “temelj borbe”. U razgovoru za Reuters, dodao je da je Hezbollah godinama radio na njihovoj izgradnji i da je sada vrijeme da se iskoriste.