Američki Komitet prijatelja (AFSC), kvakerska organizacija posvećena zagovaranju mira, otkazala je planiranu reklamu u New York Timesu nakon što je ovaj list odbio dozvoliti korištenje izraza “genocid” za izraelske radnje u Gazi, navodi se u saopštenju AFSC-a.
“Neprihvatljivo je da New York Times odbija objaviti plaćene digitalne oglase koji pozivaju na okončanje genocida u Gazi. Ovo je još jedan pokušaj zaobilaženja istine,” izjavila je Joyce Ajlouny, generalna sekretarka AFSC-a.
Kvakeri, Društvo prijatelja ili crkva prijatelja, kršćanska je grupa koja naglašava vodstvo Svetog Duha, te odbacuje vanjske obrede i zaređenu službu. Kvakeri imaju dugu tradiciju aktivnog rada za mir i suprotstavljanja ratu.
Prema saopćenju organizacije, predstavnik oglašivačkog tima New York Timesa predložio je da se umjesto riječi “genocid” koristi termin “rat”. Kada je AFSC odbio ovaj prijedlog, dobili su e-mail odgovor u kojem se navodi da različite međunarodne organizacije i vlade imaju različite stavove o situaciji, te da novine moraju osigurati usklađenost reklama s pravnim standardima.
AFSC je naveo brojne organizacije, poput Amnesty Internationala, Human Rights Watcha i nekoliko palestinskih grupa za ljudska prava, koje su ocijenile da Izrael u Gazi vrši genocid ili sprovodi radnje koje se mogu smatrati genocidom.
Glasnogovornik New York Timesa odgovorio je da se svi oglasi podvrgavaju njihovim smjernicama o prihvatljivosti, te da ovaj slučaj nije izuzetak.
AFSC je također istakao primjer reklame Amnesty Internationala objavljene prošlog vikenda u Washington Postu, koja je otvoreno okarakterisala izraelske akcije kao genocid.
Ironično, New York Times je ranije objavljivao oglase koji koriste ovaj termin. Godine 2016. objavili su reklamu Armenskog obrazovnog fonda, a 2008. su predsjednički kandidati Obama, Clinton i McCain potpisali oglas koji osuđuje genocid u Darfuru.
Smjernice za oglašavanje New York Timesa navode da su otvoreni za različite stavove, ali zadržavaju pravo da odbiju oglase koje smatraju obmanjujućim ili netačnim, prenio je Guardian.