Šef izraelske unutrašnje obavještajne službe Šin Bet (Shin) podnio je ostavku, a Ronen Bar je objavio da će napustiti svoju funkciju 15. juna, na komemoraciji za članove ove službe koji su poginuli.
Nakon što su uslijedile žestoke razmjene optužbi između premijera Izraela Benjamina Netanjahua (Netanyahua) i Ronena Bara, uslijedila je ova odluka.
Smijenio ga premijer
Njega je Netanjahu prošli mjesec smijenio, ali žalba Vrhovnom sudu koju su podnijeli državni tužilac i opozicija zaustavila je proces smjene.
Ronen Bar je kazao da je izabrao da objavi ostavku upravo na večeri koja, kako kaže, simbolizira “sjećanje, herojstvo i žrtvu”.
Bar je kazao da svaki javni službenik koji nije uspio spriječiti napad Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine, što je pokrenulo rat u Gazi, mora “ponizno pognuti glavu pred onima koji su ubijeni, ranjeni ili uzeti za taoce i djelovati u skladu s tim”.
Inače, u nedjelju je Netanjahu podnio izjavu Vrhovnom sudu u kojoj je optužio Bara da je “lažov”.
U vlastitoj izjavi, šef Šin Beta optužio je premijera da zahtijeva “pretjeranu ličnu lojalnost” i da je naredio agenciji da špijunira demonstrante protiv vlade.
Duboke podjele
Ovaj sukob dodatno je razotkrio duboke podjele u politici Izraela i društvu između desničarskih i tvrdolinijaških pristalica Netanjahua, te liberalnijih elemenata koji su mjesecima prije napada 7. oktobra izlazili na ulice protestujući protiv pokušaja vlade da ograniči ovlasti pravosuđa.
Centar sukoba je Netanjahuovo insistiranje da je otpustio šefa Šin Beta zbog “profesionalnih propusta”. Bar je uzvratio tvrdnjom da je njegova smjena motivisana političkim i ličnim razlozima.
U svojoj izjavi prošle sedmice, šef Šin Beta je naveo da je “jasno” da bi Netanjahu, u slučaju ustavne krize, očekivao od njega da se pokorava premijeru, a ne sudovima.
Također je tvrdio da je Netanjahu vršio pritisak na njega da koristi Šin Bet za špijuniranje izraelskih građana koji vode ili finansijski podržavaju proteste protiv vlade.
Mnogi u Izraelu su reagirali s uznemirenošću, ocijenivši da se radi o dosad nezapamćenom pokušaju zloupotrebe moći domaće obavještajne službe.
U svojoj izjavi, koja je služila kao odgovor, Netanjahu je žestoko napao šefa Šin Beta. Netanjahu je rekao da optužba koju je navodno tražio akcije protiv nevinih civila ili protiv nenasilnih i legitimnih protesta tokom 2023. godine je potpuna laž.
Usmjerio je kritike na sigurnosne propuste uoči i tokom napada 7. oktobra, rekavši da Bar nosi “masivnu i direktnu odgovornost” za njih i da je “podbacio u svojoj ulozi šefa Šin Beta te izgubio povjerenje cijele izraelske vlade u pogledu svoje sposobnosti da nastavi upravljati organizacijom”.
Bar je odmah uzvratio saopćenjem, navodeći da je Netanjahuova izjava “puna netačnosti, pristrasnih citata i poluistina, s ciljem izvrtanja konteksta i mijenjanja stvarnosti”.
Vrhovni sud je suočen s dilemom kome vjerovati – a Barova ostavka možda je donekle preduhitrila konačnu odluku.
Sudska rasprava
Ipak, Bar je u ponedjeljak jasno dao do znanja da će, ako bude potrebno, učestvovati u budućim sudskim procesima.
– Sudska rasprava nije o mojim ličnim stvarima, već o nezavisnosti budućih šefova Šin Beta, i naravno da sam spreman pojaviti se na bilo kojoj proceduri koju sud može zahtijevati u budućnosti – izjavio je.
Problemi koji su izašli na vidjelo u žestokoj razmjeni optužbi između dvojice visokih zvaničnika ponovo su skrenuli pažnju na sve dublje podjele u izraelskom društvu.
Te podjele dodatno su produbljene sve izraženijim raskolom između onih koji podržavaju Netanjahua i njegovu tvrdokornu vladu u želji da se rat u Gazi nastavi sve dok Hamas ne bude uništen po svaku cijenu, i onih koji smatraju da sudbina živih izraelskih talaca, koje Hamas još uvijek drži, mora biti prioritet – čak i po cijenu okončanja rata.