Kenneth Harms, glasnogovornik njemačkog ministarstva odbrane, negirao je danas tvrdnje kako je njemački tanker s gorivom dopunio izraelske avione koji vrše napade u Iranu.
“Njemački ratni avioni nisu dopunili gorivom izraelske ratne avione”, rekao je Harms potvrdivši a Berlin ima vojne snage na Bliskom istoku, Jordanu, i da se tamo zaista nalazi avion tanker koji pripada njemačkom ratnom vazduhoplovstvu.
Harms je skrenuo pažnju na činjenicu da njemački avion tanker tipa A 400 Atlas smije snabdijevati gorivom saveznike koji provode operacije borbenim avionima.
“Posljednjih sedmica smo dopunili gorivom francuske borbene avione Rafale. Naravno, misija ovih aviona je zaštita naših savezničkih snaga stacioniranih tamo. To se radi u okviru legitimne odbrane. Drugim riječima, ako borbeni avioni ili piloti koji tamo djeluju odluče da trebaju djelovati u okviru legitimne odbrane, mogu to učiniti. To je potpuno legitimno”, zaključio je.