36 C
Sarajevo
04.07.2025

Nizozemska optužuje Rusiju za upotrebu hemijskog oružja u Ukrajini

Obavještajne službe Nizozemske prikupile su dokaze o široko rasprostranjenoj ruskoj upotrebi zabranjenog hemijskog oružja u Ukrajini, uključujući i bacanje sredstava za gušenje iz dronova s ciljem izbacivanja ukrajinskih vojnika iz rovova, izjavio je nizozemski ministar odbrane Ruben Brekelmans za agenciju Reuters.

On je zajedno sa šefom nizozemske vojne obavještajne službe (MIVD) Peterom Reesinkom upozorio na intenziviranje takvih napada i pozvao na pooštravanje međunarodnih sankcija protiv Rusije.

“Glavni zaključak je da možemo potvrditi kako Rusija pojačava upotrebu hemijskog oružja”, rekao je Brekelmans. “To nas ozbiljno zabrinjava jer se radi o trendu koji traje godinama, gdje se upotreba hemijskog oružja u ovom ratu sve više normalizuje i institucionalizuje”.

- OGLAS -

Prema nalazima nizozemskih službi, Rusija koristi hloropikrin, hemijsko sredstvo koje je prvi put korišteno tokom Prvog svjetskog rata. To otkriće do sada nije bilo javno objavljeno.

Šef MIVD-a, Peter Reesink, istakao je da zaključci proizlaze iz neovisnih i vlastitih obavještajnih izvora, a ne iz preuzetih izvještaja. “Naše službe su same, na osnovu vlastitih istraga, dokumentovale slučajeve”, rekao je.

- Advertisement -

Agencija Reuters nije bila u mogućnosti da neovisno potvrdi upotrebu zabranjenih hemikalija u ratu u Ukrajini, ali Sjedinjene Američke Države su još prošle godine prvi put optužile Rusiju za upotrebu hloropikrina, otrovnijeg spoja od standardnog suzavca.

Ukrajinske vlasti tvrde da su zabilježile hiljade slučajeva ruskog korištenja hemijskog oružja. Rusko ministarstvo odbrane nije komentarisalo ove navode, ali je u više navrata negiralo upotrebu ilegalnog naoružanja i optužilo Ukrajinu za isto.

Marija Zaharova, portparolka ruskog ministarstva vanjskih poslova, izjavila je ove sedmice da je ruska Federalna služba bezbjednosti otkrila ukrajinsko skladište eksplozivnih naprava koje su sadržavale hloropikrin, što Ukrajina odlučno demantuje.

Prema Brekelmansu, najmanje tri smrti u Ukrajini direktno su povezane s hemijskim oružjem, dok je više od 2.500 ljudi prijavilo simptome povezane s hemijskim napadima.

“Ruska upotreba hemijskog oružja predstavlja prijetnju ne samo Ukrajini nego i cijeloj Europi”, izjavio je ministar i pozvao na dodatne sankcije. “Ne smijemo im dozvoliti da učestvuju u međunarodnim tijelima poput Izvršnog vijeća OPCW-a”.

Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCW), sa sjedištem u Hagu i 193 članice, još uvijek nije otvorila zvaničnu istragu, jer je za to potrebna inicijativa neke od država članica. Do sada su razmjene optužbi između Rusije i Ukrajine bile “nedovoljno potkrijepljene”, navodi OPCW.

Reesink je opisao “hiljade slučajeva” korištenja hemijskog oružja, uključujući i podatke ukrajinskih izvora koji govore o više od 9.000 incidenata.

On je upozorio da Rusija ne djeluje stihijski, već da je riječ o organizovanom programu razvoja hemijskog naoružanja, koji uključuje pojačano finansiranje naučnih istraživanja, angažman stručnjaka i davanje jasnih uputa vojnicima za upotrebu otrovnih sredstava.

“Ovo nije improvizacija na liniji fronta. Radi se o velikoj, planskoj operaciji. Ako ne ukažemo javno na to, ovaj trend će se samo nastaviti”, upozorio je Reesink.

Hloropikrin, sredstvo koje OPCW klasifikuje kao gušeći agens, a Rusija ga navodno koristi na improvizovane načine, u sijalicama i bocama koje se izbacuju iz dronova. Reesink je dodao da se čak i suzavci prilagođavaju za agresivnu borbenu upotrebu.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA