16 C
Sarajevo
18.04.2025

Obdukcija potvrdila da su medicinare iz Gaze ubili izraelski vojnici

Forenzički patolog Ahmed Dhair, koji je obavio obdukcije 14 od 15 medicinskih radnika ubijenih u izraelskom napadu u Gazi u martu, otkrio je da su većina žrtava preminule od prostrelnih rana u predjelu glave i trupa, te povreda izazvanih eksplozijama.

Napad na medicinske timove Palestinskog Crvenog polumjeseca, civilne zaštite i Ujedinjenih nacija izazvao je oštre međunarodne reakcije. Njihova tijela su pronađena u masovnoj grobnici, a UN je saopćio da postoje dokazi da su ubijeni “jedan po jedan”.

Dhair je za britanski list Guardian izjavio da je kod žrtava pronašao “razderotine, prostrelne rane i povrede izazvane eksplozijama”, najviše koncentrisane na grudima, stomaku, leđima i glavi.

- OGLAS -

Većina je preminula od prostrjelnih rana, dok su neki pogođeni rasprskavajućim mecima poznatim kao “leptir metci”, koji pri udaru eksplodiraju unutar tijela, nanoseći razorne povrede.

“Iz nalaza se vidi da je najmanje jedna osoba pogođena eksplozivnim metkom u grudni koš, pri čemu su fragmenti metka pronađeni unutar tijela”, rekao je Dhair.

- Advertisement -

Izraelske vojne snage (IDF) nisu odgovorile na optužbe da su koristile ove metke, dok su prethodno tvrdile da su medicinari ubijeni jer su se “sumnjivo kretali bez svjetala”, što je kasnije opovrgnuto dokazima.

Od 2. marta, Izrael blokira ulazak humanitarne pomoći u Gazu, uključujući hranu, vodu, gorivo i medicinske potrepštine. Amnesty International nazvala je blokadu zločinom protiv čovječnosti, dok Izrael tvrdi da time vrši pritisak na Hamas kako bi oslobodio taoce.

Ministar odbrane Izraela, Israel Katz, izjavio je da će blokada ostati na snazi dok Hamas ne oslobodi taoce, a zaprijetio je i eskalacijom sukoba.

Od početka rata u Gazi je poginulo više od 51.000 Palestinaca u izraelskim napadima, od kojih je preko polovine žena i djece, prema podacima ministarstva zdravstva Gaze.

Među posljednjim žrtvama zabilježenim u zračnim napadima bila je i poznata fotografkinja Fatema Hassouna, koja je poginula u napadu na sjeverni dio Pojasa Gaze.

Humanitarne organizacije i medicinski radnici upozoravaju da situacija u Gazi postaje alarmantna.

“Nikada nije bilo teže preživjeti u Gazi. Ljudi su gladni, bolesni, i izloženi stalnim napadima, bez osnovnih uslova za život”, izjavio je Mahmoud Shalabi, direktor britanske humanitarne organizacije Medical Aid for Palestinians.

Izrael je optužen da gađa bolnice i medicinsko osoblje u Gazi, a posljednjih dana je bombardovao dva medicinska centra, tvrdeći da Hamas koristi zdravstvene ustanove za skrivanje.

Obnova humanitarne pomoći postala je politički osjetljiva tema u Izraelu, dok desničarski političari insistiraju da nijedan konvoj pomoći ne smije ući u Gazu dok Hamas ne oslobodi preostale taoce.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA