26.6 C
Sarajevo
19.05.2024

Obnovljena Banjalučka Arnaudija za sat vremena otvara vrata: Povratak kulturnog blaga

Banjalučka ljepotica, Arnaudija džamija opet je spremna 7. maja otvoriti vrata vjernicima i putnicima namjernicima, a po riječima Huse Salihovića iz Vakufske direkcije u BiH ovaj datum ima simboličnu vrijednost jer je na taj dan 1993. godine Arnaudija porušena i “na isti dan će ona biti vraćena gradu Banja Luka kao zasigurno jedan od simbola grada”.

Islamska zajednica u BiH je 7. maj odredila kao Dan džamija uzimajući u obzir simboliku datuma, stoga je Rijaset IZ donio odluku da se Arnaudija otvori na taj datum.

Organizacioni odbor s muftijom Ismailom ef. Smajlovićem na čelu nekoliko mjeseci je radio na pripremama za svečano otvaranje Arnaudije. Očekuje se veći broj zvaničnika iz BiH, dijaspore i Republike Turske.

- OGLAS -

Značaj ponovne izgradnje Arnaudije džamije je višedimenzionalan, a kako je stručni savjetnik za pravne poslove Vakufske direkcije Huso Salihović pojasnio, Arnaudija džamija je vjerski objekat i sa tog aspekta se ispunjava misijska djelatnost Islamske zajednice u smislu osiguranja prostora za takav objekat, ali i ukazuje na vrijednost Arnaudije u smislu kulturno-historijske vrijednosti, jer lokalitet ima status nacionalnog spomenika BiH i ponovnom izgradnjom džamije oživljava se jedan nacionalni spomenik BiH po čemu je ne samo Banja Luka prepoznatljiva, već cijela BiH.

“Arnaudija je itekako važna Bošnjacima na ovom prostoru. Vraćanjem Arnaudije mi zapravo vraćamo gradu Banja Luka ono po čemu je bio prepoznatljiv, vraćamo njegove simbole. Arnaudija, kao i sve ostale džamije pokazuju nam i ponovno nas uče da je vakuf trajno dobro i da vakuf nikad ne može biti uništen”, kazao je Salihović u intervjuu za Fenu.

- Advertisement -

Arnaudiju džamiju sagradio je Hasan defterdar, ministar finansija Bosanskog pašaluka u vrijeme stolovanja Ferhad-paše, čiji je bio lični prijatelj i potpisnik njegove vakufname. Po porijeklu je bio vjerovatno Albanac, pošto narod prozva njegovu džamiju Arnaudija. Zahvaljujući kamenom tarihu iznad ulaza, saznaje se da je sagrađena 1594/1595. godine.

Izgrađena je u klasičnom osmanlijskom stilu kao i Ferhadija džamija, a svojim stilskim i tipološkim karakteristikama pripada grupi jednoprostornih džamija sa kupolom i tri kupolice. Ističe se svojim skladnim proporcijama i oblikom te masivnim kamenim turbetom. Ulaz u turbe je iz same džamije.

Arnaudija džamija je posebna i zbog toga što ima malu munaru u ogradi, akšamluk-munaricu ili ezan-tašu koja je sastavni dio cijelog kompleksa.

“Tokom agresije na BiH bila je više puta skrnavljena. Arnaudija džamija zajedno sa turbetom i vitkom kamenom munarom porušena je u noći između 6. i 7. maja 1993. godine, iste noći kada je porušena i najpoznatija banjalučka džamija Ferhadija, a potom su joj ostaci razvezeni na razna mjesta izvan grada”, naveo je Salihović.

Godine 2017. postavljen je kamen-temeljac za ponovnu izgradnju Arnaudije džamije. Obnovu džamije, koja je prema podacima IZ u BiH koštala oko 6 miliona KM, finansirala je Generalna direkcija vakufa Republike Turske.

Građani su se već počeli okupljati u dvorištu, čekajući momenat kada će se vrata Arnaudije svečano otvoriti, a predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa Islamske zajednice Banja Luka Ismir Husedžinović rekao je da se na otvaranju džamije Arnaudija očekuje između 5.000 i 10.000 posjetilaca, domaćih i stranih.

U samom gradu Banja Luka je obezbijeđeno nekoliko parkinga za goste koji budu došli na manfestaciju, a MUPRS i jedna privatna agencija nadležni su za obezbjeđenje događaja. Sprovedene su velike mjere zaštite, a zatvorene su i sve ulice, kao i objekti u blizini džamije.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA