Mirovni pregovori Ukrajine i Rusije u Istanbulu o prekidu vatre su odloženi, a to je potvrdilo Ministarstvo vanjskih poslova Rusije.
“Razgovori u Istanbulu odloženi su za drugu polovinu dana na inicijativu turske strane” – rekla je zvanična predstavnica ruskog Ministarstva vanjskih poslova, Marija Zaharova.
Inače, u Istanbulu su za danas zakazani pregovori delegacija Rusije i Ukrajine o prekidu vatre, za koje nije precizirano kada će početi, a koji su organizovani na prijedlog ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Iako se u medijima špekulisalo da će možda i Putin lično prisustvovati pregovorima, on je kasno sinoć saopćio da će u ruskoj delegaciji učestvovati pomoćnici i zamjenici ministara, dok će je predvoditi njegov pomoćnik Vladimir Medinski.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov (Dmitry) izjavio je da Putin neće prisustvovati pregovorima u Turskoj.
Zvaničnik ukrajinskog Vijeća za nacionalnu sigurnost i odbranu Andrij Kovalenko izjavio je jutros da nije postignut dogovor o tome kada bi razgovori sa Rusijom u Istanbulu mogli danas da počnu, odbacujući izvještaje ruskih medija.
Kovalenko je, u objavi na aplikaciji Telegram, naveo da početak razgovora dvije delegacije o prekidu vatre u Ukrajini u 10:00 sati po vremenu u Rusiji “nije bio planiran i nije tačan”, prenosi Reuters.
Raspored za početak razgovora u Istanbulu objavila je ranije jutros ruska novinska agencija TASS, pozivajući se na izvor upoznat sa organizacijom sastanka.
Ta ruska agencija je javila da je početak rusko-ukrajinskih pregovora u Istanbulu o prekidu vatre u Ukrajini zakazan za danas oko 9:00 sati, odnosno oko 10:00 sati po vremenu u Rusiji.
TASS je, također, naveo da će se razgovori održati u palači Dolmabahče.