Ogroman arsenal otkriven u Banjoj Luci: SIPA pronašla bombe, eksploziv i vojno oružje

SIPA u Banjoj Luci pronašla veliku količinu oružja i eksploziva.
- Advertisement -

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) jučer su u Banjoj Luci, po nalogu Suda Bosne i Hercegovine i pod nadzorom Tužilaštva BiH, uhapsili jednu osobu zbog sumnje na neovlašteni promet oružjem i vojnom opremom.

Tokom pretresa stambenih i pomoćnih objekata, kao i pokretnih stvari koje koristi osumnjičeni, pronađena je velika količina vojnog naoružanja, eksploziva i municije.

SIPA je privremeno oduzela 43 ručne bombe, više desetina trotilskih metaka, detonatorske kapisle, eksploziv, automatske puške, vojnu pušku sa optikom i prigušivačem, pištolj, više od hiljadu komada vojne municije, kao i druge predmete koji će biti korišteni kao dokaz u daljem postupku.

- OGLAS -

Prema rezultatima dosadašnje istrage, pronađeno oružje i eksploziv bili su namijenjeni daljoj prodaji i krijumčarenju prema zemljama Evropske unije radi sticanja nezakonite imovinske koristi.

Iz SIPA-e su upozorili da neovlašteno držanje i promet vojnog naoružanja predstavlja jednu od najopasnijih prijetnji sigurnosti Bosne i Hercegovine.

- OGLAS -

„Ovo oružje nije opasno tek u trenutku upotrebe, već samim svojim postojanjem stvara latentnu prijetnju po živote građana, javni red, ustavni poredak i međunarodnu sigurnost“, naveli su iz SIPA-e.

Dodali su da ovakve pojave zahtijevaju hitnu i odlučnu institucionalnu reakciju zbog opasnosti od povezanosti sa organizovanim kriminalom, terorizmom i drugim teškim krivičnim djelima.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA