Evropskoj uniji potrebna je tješnja saradnja na tržišnom i vojnom polju, ali ne i na političkim pitanjima poput migracija, gdje velike razlike među zemljama to onemogućuju, izjavio je u petak mađarski premijer Viktor Orban.
“Postoje pitanja, čak i egzistencijalna pitanja, na koja nemamo zajedničke odgovore, to su rat i mir, migracija, rodna politika, društvo temeljeno na radu, puna zaposlenost” – izjavio je Orban na konferenciji u italijanskom Cernobbiu.
“Ako nas prisilite da se udružimo oko pitanja oko kojih se ne slažemo, dezintegrirate Evropsku uniju” – kazao je.
Orban je također izjavio da su ga njegove posjete Kijevu i Moskvi u ovoj godini, koje su neki partneri iz Evropske unije kritikovali, naveli na zaključak da nijedna strana nema namjeru da se sada pomiri i postigne prekid vatre.
Mađarski čelnik izjavio je, ipak, kako komunikacijske linije moraju biti otvorene s obje strane ako Evropa želi okončati rat u Ukrajini.
Mađarska, koja održava bliske veze s Rusijom od invazije Moskve na Ukrajinu u februaru 2022., od jula je šestomjesečna predsjedavajuća EU.
Nakon što je preuzeo kormilo, Orban je posjetio Kijev, a potom je iznenada posjetio Moskvu i Peking, prije nego što je prisustvovao samitu NATO-a u Washingtonu.
Njegova samozvana “mirovna misija” izazvala je oštre kritike nekih čelnika EU koji su distancirali blok od njegovih postupaka.
Nacionalista Orban, koji je podržao Donalda Trumpa za nadolazeće predsjedničke izbore u SAD, danas je izjavio kako se mir nikada neće postići bez održavanja otvorenih komunikacijskih linija s Ukrajinom i Rusijom.
Orban je također pohvalio Trumpov “pristup sklapanju dogovora” i kazao je da će Evropa morati surađivati s istočnim dijelom svijeta kako bi poboljšala svoju ekonomsku konkurentnost, prenosi Reuters.
“Naš interes je da dobro surađujemo sa Zapadom, SAD-om, a gospodarski koliko možemo surađujemo s Istokom, sada Kinom, pa čak i s Rusima nakon rata i na područjima gdje nema sankcija, ja bih predložiti suradnju čak i s Rusima” – kazao je Orban.
Mađarska većinu plina i sirove nafte kupuje od Rusije, a ruski Rosatom gradi nuklearno postrojenje u toj zemlji.