Australijski ministar odbrane Pat Conroy izjavio je u nedjelju da njegova zemlja neće unaprijed donositi odluke o slanju vojnih jedinica u eventualni sukob između Sjedinjenih Američkih Država i Kine.
Conroy je ovu izjavu dao kao odgovor na izvještaje medija o tome da Pentagon vrši pritisak na Australiju da precizira svoju ulogu u slučaju ratnog sukoba oko Tajvana.
Ministar je naglasio da je za Australiju prioritet zaštita suvereniteta i da vlada neće raspravljati o hipotetičkim scenarijima. “Odluka o eventualnom angažmanu australskih snaga biće donijeta od strane vlade koja bude na vlasti u trenutku sukoba, a ne unaprijed”, rekao je Conroy u razgovoru za australijsku javnu televiziju ABC.
Prethodno je objavljeno da je Elbridge Colby, zamjenik američkog ministra odbrane, intenzivno razgovarao s australskim i japanskim zvaničnicima tražeći da jasno kažu kakvu bi poziciju zauzeli ako dođe do konflikta vezanog za Tajvan. Međutim, iako SAD nisu dale garancije o vojnoj podršci Tajvanu, Pentagon nastoji ojačati odbrambene kapacitete svojih saveznika.
Američki ministar odbrane, u skladu s politikom administracije Donalda Trumpa pod sloganom “Amerika na prvom mjestu”, istakao je potrebu za odvraćanjem potencijalnih neprijatelja prije nego što započnu neprijateljstva. Colby je naglasio da se to postiže i kroz podsticanje saveznika da povećaju svoje vojno angažovanje i ulože dodatne napore u zajedničku odbranu.
Kina smatra Tajvan svojom pokrajinom i nije isključila mogućnost vojnog djelovanja kako bi ga vratila pod svoju kontrolu. S druge strane, tajvanski predsjednik Lai Ching-te naglašava da jedino stanovnici Tajvana imaju pravo odlučivati o budućnosti svoje države.
Najveća australska vojna vježba s američkim savezničkim snagama, u kojoj učestvuje oko 30.000 vojnika iz 19 zemalja, počinje u nedjelju u luci Sydney. Australska vlada izražava zabrinutost zbog rastućeg naoružavanja Kine, uključujući nuklearno i konvencionalno oružje, te teži stabilnoj indo-pacifičkoj regiji u kojoj nijedna sila neće dominirati, rekao je Conroy.
Govoreći o regiji Okeanije, ministar je istakao da Kina pokušava uspostaviti vojnu bazu u tom dijelu svijeta, dok Australija želi ostati glavni partner za sigurnost u tom području. Po njegovim riječima, kineska vojska tamošnja baza bila bi nepovoljna za Australiju.
Australski premijer Anthony Albanese započeo je u subotu posjetu Šangaju, tokom koje će, između ostalog, razgovarati o sigurnosnim pitanjima s kineskim zvaničnicima. Vojna vježba Talisman Sabre održava se na prostoru od oko 6.500 kilometara, od australskog Božićnog otoka u Indijskom okeanu do Koraljnog mora na istočnoj obali kontinenta.
Conroy je upozorio da će kineska mornarica vjerovatno nadzirati ovu vježbu kako bi prikupljala obavještajne podatke, što su već činili i ranije.
Australija i SAD imaju bliske sigurnosne odnose. Iako Australija ne dozvoljava stalno prisustvo stranih vojnih baza, američka vojska postepeno proširuje rotacijsku prisutnost i skladištenje goriva u australskim vojnim objektima. U lukama na zapadnoj obali planirano je da od 2027. budu stacionirane američke podmornice klase Virginia, koje bi, prema procjenama analitičara, igrale ključnu ulogu u podršci američkim snagama u slučaju konflikta oko Tajvana.