Kremlj je u ponedjeljak izjavio da brojna pitanja vezana za sporazum o primirju u Ukrajini “vise u zraku” i da zahtijevaju odgovore, javlja Anadolu.
Prošlog mjeseca, SAD su posredovale u postizanju dva sporazuma između Rusije i Ukrajine – jedan o “osiguravanju sigurne plovidbe” u Crnom moru i drugi o 30-dnevnom prekidu napada na energetsku infrastrukturu, koji su stupili na snagu nakon pregovora u Saudijskoj Arabiji.
Uprkos sporazumima, obje strane često optužuju jedna drugu za kršenje pauze u napadima na energetske objekte.
“Predsjednik (Vladimir) Putin zaista podržava ideju primirja. Međutim, prije toga mora biti riješen niz pitanja. Ova pitanja vise u zraku i niko na njih još uvijek nije odgovorio” – izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima u Moskvi.
On je tvrdio da je problem u “nedostatku kontrole” nad ukrajinskom vladom, kao i u njenom “nedostatku kontrole” nad akcijama “brojnih ekstremističkih i nacionalističkih jedinica koje se jednostavno ne pokoravaju Kijevu”.
“Ovo je također povezano s planovima za dalju militarizaciju Kijeva. Svi ovi detalji i dalje su na dnevnom redu” – dodao je Peskov.
Ističući da Moskva i Washington još uvijek nisu odredili tačne datume za naredne pregovore, on je odbacio optužbe Kijeva da Moskva izvodi napade na “socijalne objekte” u Ukrajini.
“Naša vojska gađa isključivo vojne i vojno-povezane mete. Nikakvi napadi se ne izvode na socijalne objekte ili objekte socijalne infrastrukture” – rekao je Peskov.
Optužbe su uslijedile nakon napada na grad Krivi Rih u petak u ukrajinskoj Dnjipropetrovskoj oblasti, u kome je poginulo 20 ljudi, a 75 povrijeđeno.
Što se tiče pregovora o iranskom nuklearnom programu, Peskov je rekao: “Stalno smo u konsultacijama s našim iranskim partnerima, uključujući i pitanje nuklearnog sporazuma. Stalno smo u kontaktu, održavamo konsultacije o ovom pitanju. Ovaj proces će se nastaviti u bliskoj budućnosti.”
Dodao je da je Rusija spremna da uradi “sve što je moguće” da olakša rješavanje problema političkim i diplomatskim sredstvima.
Peskov je također opisao trenutačnu situaciju na globalnom tržištu nafte kao “izuzetno nestabilnu, napetu i emocionalno nabijenu”, rekavši da vlasti čine sve da umanje posljedice carina koje su uvele SAD
Prošle srijede, američki predsjednik Donald Trump najavio je široke carine, od 10 posto do 50 posto, na uvoz iz brojnih zemalja i privrednih regiona.