Bivši ukrajinski ambasador u BiH i Hrvatskoj, Oleksandr Levchenko, za “Face.ba” piše o situaciji u Ukrajini, prenoseći aktuelna dešavanja koja su potaknuta ruskom agresijom na Ukrajini.
Kijev inicira potpuno 30-dnevno primirje, dok Moskva insistira na trodnevnoj simboličnoj pauzi za paradu. Ukrajina je predložila prekid vatre koji počinje 7. maja kako bi se omogućila evakuacija i humanitarna pomoć, dok Rusija insistira samo na prekidu vatre od 8. do 10. maja, što se poklapa s vojnom paradom – bez ikakvih garancija za civile.
Ruska Federacija je u prošlosti koristila minimalna primirja za pregrupiranje. Pravi mir ne zahtijeva pauze, već jasne i kontrolirane korake – to je upravo ono što Ukrajina nudi. Ukrajinska inicijativa je humanitarno primirje, a ne politička inscenacija. Ukrajina traži prekid vatre kako bi spasila živote, dok je Rusija fokusirana na televizijsku “sliku”.
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je: primirje nije dekoracija, već prilika za humanitarnu pauzu. Preko 1,7 miliona Ukrajinaca nalazi se u područjima gdje se granatiranje nastavlja svakodnevno – kratka pauza ne mijenja ništa. Rusija ne dozvoljava humanitarne misije čak ni tokom dana “primirja”.
Pauza koju je predložio Kremlj ne predviđa mehanizme praćenja ili kontrole, dok ukrajinsku inicijativu podržava UN, koji poziva na siguran prolaz humanitarnih konvoja. Ukrajinski prijedlog o prekidu vatre predstavlja izazov diplomatskoj neiskrenosti Moskve. Kijev blokira Kremlju put ka simboličnim “gestama” koje nemaju nikakve veze s mirom. Rusija koristi trodnevno primirje kao propagandni izgovor kako bi se legitimizirala pred svjetskim gostima. Kijev ne dozvoljava Kremlju da se vrati u igru zbog memorijalnih događaja.
Učešće u paradi 9. maja nije omaž prošlosti, već sredstvo ruske agitacije. Parada u Moskvi 2025. godine je demonstracija podrške Putinovom režimu. Većina zemalja svijeta odbila je učestvovati na paradi u Moskvi na najvišem nivou. Prisustvo lidera zemalja na paradi stvara iluziju međunarodne podrške ruskom režimu, što krši međunarodno pravo. Učešće u paradi smanjuje uticaj pritiska sankcija, potkopava jedinstvo Zapada i demorališe žrtvu agresije. Kremlj strahuje za sigurnost parade u Moskvi i nada se da će prisustvo Xi Jinpinga kao “živi štit” i signal za odvraćanje napada u njegovom prisustvu.
Sama činjenica da se Kremlj oslanja na vanjsko “odvraćanje” Kijeva ukazuje na gubitak povjerenja u vlastitu odbranu. Svi rizici za strane delegacije na paradi 9. maja dolaze iz same Rusije, a ne iz Ukrajine. Prije otprilike 15 godina, Vladimir Putin je izjavio da je SSSR mogao pobijediti Treći Rajh u ratu i bez Ukrajinaca.
Pa, prije svega, Sovjetski Savez ne bi mogao poraziti nacističku Njemačku da Britanci, uz pomoć Amerikanaca i drugih saveznika, nisu poduzeli aktivne akcije protiv nacista u Zapadnoj Evropi, Sjevernoj Africi i Italiji. Drugo, Sovjetski Savez bi bio u katastrofalnom stanju bez američke vojne pomoći. Dakle, sovjetska vojska sama jednostavno nije mogla ni na koji način poraziti Wehrmacht. Vladimir Putin bi trebao znati za ovo.
Tokom sovjetske ere, moskovska propaganda nije pokušavala izdvojiti nijednu sovjetsku naciju kao glavnu snagu u pobjedi nad nacizmom. U međuvremenu, nekako između redova uvijek se pričalo o posebnom doprinosu ruskog naroda. To jest, crvenu zastavu iznad Reichstaga je navodno podigao ruski vojnik. Iako je poznato da je naredbu za podizanje crvene zastave dao Ukrajinac, a nad Rajhstagom su je podigli Gruzijac i Rus. Stoga se čini da su svi sovjetski narodi doprinijeli pobjedi, ali izpod stola propaganda govorila da Rusi su doprinijeli najviše. Ovaj mit se širio decenijama, i nekako su mnogi sovjetski ljudi i stranci pogrješno vjerovali da su Rusi dali odlučujući doprinos pobjedi nad Hitlerom. Ali ne! Među 20 miliona poginulih sovjetskih građana, skoro 10 miliona su bili Ukrajinaci. A među 27 miliona demografskih gubitaka građana SSSR-a, 14,3 miliona je palo na Ukrajinu. Dakle, glavni doprinos pobjedi nad nacizmom dao je ukrajinski narod – to su najveći gubici među svim evropskim narodima. Rusi su na drugom mjestu sa 8,5 miliona mrtvih, Jevreji su izgubili 6 miliona, a poljsko stanovništvo 5,1 milion ljudi. Poređenja radi, poginulo je 6,5 miliona Nijemaca koji su se borili protiv cijelog svijeta. Samo su Kinezi u Drugom svjetskom ratu poginuli više od Ukrajinaca – 15 miliona. Ali u procentima ukupne populacije shvatate proporciju. Stoga bi svijet trebao znati o značajnom doprinosu ukrajinskog naroda pobjedi nad Trećim rajhom i njegovim saveznicima – Mađarima i Slovacima, kao i bivšim saveznicima nacista koji su u posljednjem trenutku prešli na stranu Antifašističke koalicije – Italijanima i Rumunima.
Nije bez razloga što je Ukrajina pozvana da bude jedna od osnivačica UN-a kao važna komponenta Antifašističke koalicije. Podsjetimo da slovački premijer R. Fico ide u Moskvu na Paradu pobjede, kao i srbijanski predsjednik A. Vučić. Ali vrijedi znati da su Slovačku od nacizma oslobodili borci Drugog ukrajinskog fronta, gdje su većinu vojnika činili Ukrajinci mobilizirani iz centralnih regija Ukrajine, a Beograd su oslobodili borci Trećeg ukrajinskog fronta, kao i Sofiju, Bukurešt, Budimpeštu i Beč. Za ovu frontu iz južnih regija Ukrajine mobilizirano je 60% Ukrajinaca od svih vojnika. A Prvi ukrajinski front, koji je oslobodio Krakow i Berlin, sastojao se uglavnom od Ukrajinaca iz sjevernih regija Ukrajine.
Dakle, Fico, Vučić ili Orban bi trebali ići u Kijev da se zahvale Ukrajincima što su oslobodili ove zemlje od nacizma, a ne u Moskvu. Sovjetska i ruska propaganda su stalno pokušavale da podrže mit o masovnom učešću Ukrajinaca u SS jedinicama, uz stalno spominjanje divizije “Galicija”. Divizija „Galicija“ je formirana kao pješadijska jedinica i tek kasnije su sve vojne jedinice Wehrmachta formirane na nacionalnoj osnovi, naravno osim Nijemaca, bili potčinjene SS-u. I ovdje je zanimljivo da je u SS-u bilo 10 puta više Rusa nego Ukrajinaca. To su 29. i 30. SS grenadirske divizije, poznate kao 1. i 2. ruske divizije SS. Pored toga, 15. kozački korpus SS-a, u kojem su služili donski, uralski, sibirski i kubanski Kozaci. Ne zaboravimo ni rusku SS diviziju “Russland”, kao ni rusku zasebnu SS brigadu “Družina”, ruski zaseban SS puk “Varjag” i još 30 zasebnih ruskih SS bataljona. Štaviše, ruska propaganda će prešutjeti činjenicu da su dva takva bataljona formirana od etničkih Rusa iz Sevastopolja. Ova dva bataljona su aktivno borila protiv krimskih partizana, iako je staljinistička propaganda najviše željela okriviti krimske Tatare, koji su bili prisutni u malom broju kod njemačkih jedinica. Većina njih bili su vojnici Crvene armije, mnogi od njih su postali Heroji Sovjetskog Saveza, ali to nije spriječilo Staljina i njegovu boljševičku kriminalnu pratnju da donesu zlokobnu odluku o potpunom iseljenju krimskih Tatara iz njihovih domova u maju 1944. Krajem aprila 1945. divizija „Galicija“ ponovo je postala kombinovana jedinica i povukla se iz sastava SS-a. Stoga, njeni borci nisu bili suđeni tokom Nirnberškog procesa. Prva ruska SS divizija okaljala se strašnim zločinima istrebljenja civilnog stanovništva.
Tokom Varšavskog ustanka 1944. godine, ova divizija je pomogla Wehrmachtu da ga uguši. Zbog masovnih zločina protiv civilnog stanovništva, na insistiranje njemačkog generala Jodla, Hitler je naredio strijeljanje komandanta 1. ruske SS divizije, Kaminskog. Ovo je jedinstven slučaj u kojem je Firer naredio strijeljanje svog generala zbog brutalnog ponašanja prema civilima. 15. SS kozački korpus bio je također ozloglašen zbog značajnih zločina protiv civila. Nalazio se na Balkanu i čuvao je stratešku željezničku prugu od Soluna do Beča. Veći dio ove željezničke pruge prolazio je kroz teritoriju Jugoslavije, a lokalni partizani su često vršili sabotaže protiv njemačkih vozova. Tada bih su ruski Kozaci krenuli u kaznene operacije i uništavali sve živo na svom putu. Lokalni stanovnici su pričali da je nevjerovatno s kakvom zlobom su jedni Slaveni (Rusi) uništavali druge Slavene (Srbe, Hrvate, Makedonce). Stoga Putin sigurno ne može tvrditi da su Rusi bili glavni u pobjedi nad nacistima. Oni nesumnjivo poslje Ukrajinaca. Stoga nije ni čudo što im je tako teško ratovati protiv ukrajinskog vojnika koji brani Ukrajinu. Pa, što se tiče proslave 9. maja, možda po prvi put u modernoj historiji, ruski fašisti – rusisti (a ovo je sada naučni politički termin) – slave pobjedu nad drugim fašistima koji su im bili saveznici do juna 1941. u skladu sa paktom Ribbentrop-Molotov. Putinov rusizam, koji je nasljednik staljinizma, i Hitlerov nacizam su dvije strane iste mizantropske ideologije.