Bajden nominovao Kristofera Hila za novog ambasadora SAD u Srbiji

- Advertisement -

Njega je nominovao predsjednik SAD Džo Bajden.

Novi američki ambasador je poznavalac regionalnih pitanja budući da je bio zamenik Ričarda Holbruka, glavnog američkog pregovarača tokom mirovnih pregovora u Dejtonu, čime je okončan rat u Bosni i Hercegovini.

- OGLAS -

U decembru prošle godine na konferenciji “Nasleđe mira – 25 godina Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma“ istakao je kako je Dejton, kojem je cilj bio zaustaviti rat rezultirao i nekim političkim rešenjima koja ne funkcionišu, a – da ga se sada pita – insistirao bi na „racionaliziranim vlastima“ sa punim poštivanjem najviših standarda ljudskih prava.

- OGLAS -

Bio je i specijalni izaslanik za Kosovo Sjedinjenih Država. Također, bio je ambasador Sjedinjenih Država u Iraku, Južnoj Koreji, Poljskoj, Severnoj Makedoniji i kratko u Albaniji.

On će na mestu ambasadora zameniti Entonija Godrfrija koji je u Beogradu od novembra 2019. godine.

Inače, mediji u Srbiji pisali su da bi Godfri prije isteka mandata mogao da bude opozvan u okviru zamjene američkih diplomata zaduženih za Balkan.

No, Ambasada SAD je za RSE 13. oktobra navela da Godfri ostaje ambasador SAD u Srbiji, te da bi svako objavljivanje imenovanja novog ambasadora došlo iz Bele kuće.

- OGLAS -

“Kada Bela kuća proglasi njegovog naslednika, postoji redovan proces slanja formalne nominacije Senatu, zakazivanja javnog slušanja, a zatim se čekaju rezultati javnog slušanja i glasanje za potvrdu”, naveli su juče iz Ambasade.

Hil je i bivši pomoćnik američkog državnog sekretara za Istočnu Aziju i glavni pregovarač sa Severnom Korejom od 2005. do 2009.

Obnašao je u funkciju dekana na Korbel školi za međunarodne odnose Univerziteta u Denveru.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA