Situacija sa manjkom kvalifikovane radne snage u Sloveniji se pogoršala i izgleda strašnije nego prije krize 2008, budući da se u proteklih šest mjeseci skoro 50 odsto poslodavaca suočilo s nedostatkom kadrova, pri čemu velike kompanije u tome imaju udio od 70 procenata, piše agencija STA.
Prema podacima Zavoda za zapošljavanje, nedostatak je najizraženiji u ugostiteljstvu (69 odsto), građevinarstvu (62%), socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti (62%) i u prerađivačkoj industriji (56%), navodi se u tekstu.
Poslodavci zapošljavaju strance kako bi ublažili situaciju, ali i kadrova iz bivših jugoslovenskih republika sve je manje.
Slovenačke organizacije poslodavaca očekuju od vlade da ubrza mjere za rješavanje ovog problema i da osmisli strategiju za promovisanje ekonomskih migracija.
Generalni sekretar Udruženja poslodavaca Slovenije (ZDS) Jože Smole kaže da je zapošljavanje stranih radnika jedan od ključnih načina za rješavanje ovog pitanja.
Prema Zavodu za zapošljavanje, broj dozvola za rad povećan je sa 14.811 dozvola u 2015. godini na 18.049 prošle godine, prenosi Tanjug.
Ove brojke ne uključuju pojedinačne boravišne dozvole, od kojih je 1.180 izdato u 2015. godini, a znatno više 2018. godine – 20.889.
U prva četiri mjeseca ove godine 9.693 stranaca dobilo je boravišne dozvole u Sloveniji. Međutim, dobijanje tih dozvola ne znači automatski dobijanje radne dozvole u nadležnoj administrativnoj jedinici.
Većina regrutovane strane radne snage je iz bivših jugoslovenskih republika. Slovenija je prošle godine izdala 16.596 radnih dozvola gradanima Bosne i Hercegovine, 1.281 građanima Hrvatske i 140 građanima Srbije, prenosi STA.