Predstavnici novinarskih udruženja, članovi porodice, prijatelji i kolege položili su danas venac na spomen-obeležje na mjestu gde je prije 20 godina ubijen vlasnik i glavni urednik lista “Dnevni telegraf” i magazina “Evropljanin” Slavko Ćuruvija u Beogradu, uz poruku da je obaveza svih da se ovo ubistvo do kraja razotkrije, javlja Anadolu Agency (AA).
Sudsko vijeće Specijalnog suda osudilo je prošle nedelje četvoricu nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti (DB), na ukupno 100 godina zatvora za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Sud je utvrdio i da je neposredni izvršilac ubistva nepoznato lice.
Tadašnji šef Državne bezbednosti Radomir Marković i tadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić osuđeni su na po 30 godina zatvora. Pripadnik rezervnog sastava DB-a Miroslav Kurak i operativac DB-a Ratko Romić osuđeni su na po 20 godina zatvora većinom glasova Sudskog veća.
Nakon polaganja vijenaca na mjesto gdje je ubijen Ćuruvija u Svetogorskoj ulici 35 u Beogradu, predsjednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željko Bodrožić ocijenio je da to što nakon 20 godina konačno postoji prvostepena presuda predstavlja korak naprijed.
Međutim, kazao je i da ni porodica, ni novinari, kao ni svi građani Srbije koji drže do sebe ne mogu biti zadovoljni, jer je “dokazano da iza ovog ubistva stoji država”.
“Mi imamo obavezu prema porodici, prema nama novinarima i svim građanima da insistiramo da se ovaj slučaj do kraja razotkrije i da na svetlost dana izađu sve činjenice koje se kriju iza ovog ubistva, koje je počinila država i zbog nas i naše budućnosti imamo obavezu da do kraja ovaj slučaj razotkrijemo”, naveo je on u Beogradu.
Dragana Pejović iz Udruženja novinara Srbije (UNS) izjavila je da za generacije koje su stasale kao novinari posle 11. aprila 1999. godine, kada je Ćuruvija ubijen, ova prvostepena presuda je bila dokaz da ubistvo novinara ipak može biti kažnjivo.
“Presuda sama je rezultat zapravo istrajne borbe i istrajnosti porodice i kolega Slavka Ćuruvije. Nadamo se da će institucije imati snage da potvrde tu presudu i kažnjivost i da generacije koje dolaze iza 2019. godine neće čekati da se uvere da je ubistvo novinara kažnjivo”, rekla je.
Predsednik Komisije za istraživanje ubistva novinara Veran Matić kazao je da se presudom prekida nekažnjivost novinara.
“Nadamo se da će ova presuda biti i potvrđena, ali u isto vreme nastavljamo da radimo, kao što treba da i naše kolege da nastave da rade i na drugim slučajevima, kako bi se nekažnjivost i nasilje nad novinarima iskorenilo. Dakle, postoji jako puno slučajeva koji su neistraženi i kada je reč o ubistvima naših kolega novinara i kada je reč o nasilju i pokušaja ubistava naših novinara”, rekao je.
Prema njegovim rečima, današnji trenutak je veoma važan da se sve snage usmere ka rešavanju svih slučajeva, ne birajući težinu i starost tih slučajeva.
“Upravo zbog toga da se nikada više ne bi ponavljali i kako bismo stvorili praksu koja bi pre bila preventiva, nego gledanje unazad i rešavanje starih slučajeva. To je zadatak pred nama, i na njega i udruženja i svi novinari treba da odgovore”, dodao je.
Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su bile prostorije marketing službe “Dnevnog telegrafa”.
Presuda je izrečena 20 godina od ubistva i to je prva presuda za ubistvo novinara. Ona je prvostepena i na nju postoji pravo žalbe Apelacionom sudu.