Sjedinjene Američke Države ostaju jednako posvećene NATO-u kao i ranije, ali zahtijevaju da evropski saveznici znatno povećaju izdvajanja za odbranu, izjavio je američki državni sekretar Marco Rubio, dodajući da će SAD saveznicima dati neko vrijeme da to učine, piše Reuters.
Rubio je govorio dok se sastajao s kolegama ministrima vanjskih poslova NATO-a okupljenim u Briselu, gdje su Evropljani očekivali da će razjasniti stav SAD-a, uprkos rastućim tenzijama zbog visokih novih trgovinskih carina koje je uveo predsjednik Donald Trump.
Riječi i postupci Trumpove administracije izazvali su pitanja o budućnosti NATO-a, transatlantskog saveza koji je već 75 godina temelj evropske sigurnosti.
“Sjedinjene Države su u NATO-u aktivne kao i uvijek“, rekao je Rubio novinarima, odbacujući sumnje o predanosti SAD-a kao “histeriju”.
Rubio je dodao da Trump “nije protiv NATO-a“.
“On je protiv NATO-a koji nema kapacitete potrebne za ispunjenje obaveza koje ugovor nameće svakoj članici“, rekao je.
Trump je izjavio da bi vojni savez trebao trošiti 5% bruto domaćeg proizvoda (BDP) na odbranu – što je ogroman porast u odnosu na trenutni cilj od 2% i nivo koji trenutno ne dostiže nijedna članica NATO-a, uključujući i Sjedinjene Države.
Washington je također otvoreno poručio evropskim zemljama da se više ne može primarno fokusirati na sigurnost kontinenta.
Evropski saveznici već sedmicama traže pojašnjenje o vremenskom okviru i obimu smanjenja američkog angažmana u NATO-u, kako bi mogli koordinirati jačanje evropske odbrane i izbjegli sigurnosne praznine u Evropi.
U Briselu je Rubio donio određene odgovore na ta pitanja.
“Želimo napustiti ovaj sastanak s razumijevanjem da smo na realnom putu ka tome da svaka članica ispuni obećanje da će dostići 5% izdvajanja za odbranu“, rekao je, dodajući da to uključuje i Sjedinjene Države. “Niko ne očekuje da ćete to moći postići u jednoj ili dvije godine. Ali taj put mora biti stvaran“.
Evropski ministri očekuju da će tokom sastanka predstaviti svoje planove za povećanje vojnih budžeta.
Prema procjenama NATO-a, 23 od 32 članice saveza prošle su godine ispunile ili premašile cilj od 2%. Neke od najvećih evropskih ekonomija, poput Italije i Španije, bile su ispod cilja, s oko 1,5% i 1,3% izdvajanja za odbranu.
Evropski ministri će vjerovatno iskoristiti sastanak i da pokušaju utjecati na pregovore koje je Trump započeo s Rusijom o ratu u Ukrajini, koji je započet ruskom invazijom 2022. godine.
Povjerenje Evrope u SAD kao krajnjeg zaštitnika kontinenta od ruskog napada ozbiljno je poljuljano Trumpovim pokušajem približavanja Moskvi i jakim pritiskom na Kijev u nastojanju da okonča rat.