Izraelska vojska uništila je najmanje 30 stambenih zgrada u gradu Gazi i protjerala hiljade ljudi iz svojih domova, rekli su palestinski zvaničnici, dok je američki državni sekretar Marco Rubio u nedjelju stigao u Jerusalem i sastao se s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom.
Njih dvojica su zajedno posjetili Zapadni zid u okupiranom istočnom Jerusalemu gdje su se pomolili i ostavili ceduljice između blokova zida, što je lokalna tradicija.
Izrael je istovremeno saopštio da planira zauzeti grad Gazu, gdje se sklonilo oko milion Palestinaca, kao dio svog deklarisanog cilja eliminacije Hamasa, te je intenzivirao napade na ono što je nazvao posljednjim bastionom Hamasa.
Političko rukovodstvo grupe, koje je povremeno učestvovalo u pregovorima o mogućem prekidu vatre i sporazumu o oslobađanju talaca, bilo je meta izraelskog vazdušnog napada u Dohi u utorak, u napadu koji je izazvao široku osudu.
Katar će u ponedjeljak biti domaćin hitnog arapsko-islamskog samita na kojem će se razgovarati o sljedećim koracima.
Rubio je rekao da Washington želi razgovarati o tome kako osloboditi 48 talaca koje Hamas još uvijek drži u Gazi i obnoviti obalni Pojas. Vjeruje se da je samo 20 živih.
“Šta se dogodilo, dogodilo se”, rekao je i dodao: “Sastat ćemo se s njima (izraelskim rukovodstvom). Razgovarat ćemo o tome šta budućnost nosi”, rekao je Rubio prije nego što je krenuo u Izrael gdje će ostati do utorka.