Sjedinjene Američke Države su u srijedu proglasile Tren de Aragua, Sinaloa kartel i druge narko-kartele globalnim terorističkim organizacijama, prema obavijesti objavljenoj u Federalnom registru. Ova odluka dolazi u trenutku kada predsjednik Donald Trump pojačava mjere protiv ilegalne imigracije i navodnih pripadnika kriminalnih bandi u SAD-u.
Obavijest, koju je potpisao državni sekretar Marco Rubio, navodi da ove grupe predstavljaju prijetnju nacionalnoj sigurnosti, vanjskoj politici i ekonomskim interesima SAD-a.
Trump, koji je preuzeo dužnost 20. januara, izdao je izvršnu naredbu kojom je naložio zvaničnicima da procijene da li se kriminalni karteli i transnacionalne bande trebaju klasifikovati kao terorističke organizacije.
Ranije ovog mjeseca, Trump je odgodio uvođenje visokih carina Meksiku i Kanadi, navodeći kao razlog njihovu nedovoljnu saradnju u sprečavanju ilegalne imigracije i trgovine fentanilom.
CNN je ove sedmice objavio izvještaj da CIA koristi dronove za nadzor u Meksiku. Ove tajne operacije ranije nisu bile poznate. Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum izjavila je u srijedu da su letovi američkih dronova iznad Meksika dio bilateralne saradnje i da u tome nema ništa nezakonito.
Tokom svog prethodnog mandata (2017-2021), Trump je razmatrao proglašavanje narko-kartela terorističkim organizacijama, ali je odustao zbog zabrinutosti da bi to moglo narušiti odnose s Meksikom i otežati borbu protiv trgovine drogom. Još jedan razlog bio je i potencijalno olakšavanje dobijanja azila u SAD-u za migrante koji tvrde da bježe od terorizma.
Analitičari upozoravaju da bi ovakva odluka mogla dovesti do krivičnog gonjenja migranata koji plaćaju kartelima za krijumčarenje, čime bi im mogao biti zabranjen ulazak u SAD.
Klasifikacija grupe kao strane terorističke organizacije (FTO) omogućava uvođenje finansijskih sankcija, zamrzavanje imovine i zabrane putovanja članovima i saradnicima organizacije. Međutim, precizni domet odluke još uvijek nije jasan.
Andres Sumano, stručnjak za sigurnost sa El Colegio de la Frontera Norte u Tijuani, Meksiku, izrazio je zabrinutost zbog uključivanja Sinaloa kartela na listu, ističući da se ta organizacija raspala na manje grupe, dok je Zaljevski kartel (Gulf Cartel) već značajno oslabljen.
“Zabrinjavajuće je što se ova odluka zasniva na zastarjelim analizama i literaturi”, rekao je Sumano, dodajući da to otvara ozbiljna pitanja o američkom narušavanju suvereniteta Meksika.
Zvanično objavljivanje odluke u Federalnom registru planirano je za četvrtak. Portparol State Departmenta odbio ju je komentarisati, navodeći da se ključni akteri prvo moraju obavijestiti prije nego što odluka stupi na snagu.
Trumpova administracija takođe razmatra primjenu zakona iz 1798., koji bi omogućio deportaciju navodnih članova kriminalnih grupa bez sudskih saslušanja, iako taj korak još nije poduzet, prenosi Reuters.