16 C
Sarajevo
18.04.2025

SAD ukida vize stranim studentima zbog političkih stavova i protesta

Više od hiljadu stranih studenata u Sjedinjenim Državama poništene su vize ili pravni status posljednjih sedmica.

Nekoliko studenata podnijelo je tužbe protiv Trumpove administracije, tvrdeći da im je vlada uskratila zakonski postupak kada im je iznenada ukinula dozvolu da žive i studiraju u SAD-u.

Akcije savezne vlade SAD-a da ukine pravni status studenata dovele su stotine akademika u opasnost od pritvaranja i deportacije. U svojoj tužbi protiv Ministarstva domovinske sigurnosti, studenti tvrde da vlada nije imala nikakvog opravdanja da im ukine vize ili njihov pravni status.

- OGLAS -

Vize se mogu opozvati iz više razloga, ali fakulteti kažu da su neki studenti izdvojeni zbog manjih prekršaja, poput prometnih prekršaja, počinjenih u dalekoj prošlosti. U nekim slučajevima studenti kažu da im uopće nije jasno zašto su na meti.

U slučaju pritvaranja Mahmuda Khalila, aktivista sa Univerziteta Columbia u New Yorku, Trumpova administracija tvrdila je da se treba dozvoliti deportacija onih studenata koji su sudjelovali u propalestinskim protestima.

- Advertisement -

Ulazne vize izdaje Ministarstvo vanjskih poslova. Kad uđu u SAD, pravni status međunarodnih studenata nadzire Ministarstvo domovinske sigurnosti (Homeland Security.)

Prethodno je studentima čije su vize povučene bilo omogućeno da zadrže status legalnog boravka i završe studij. Nedostatak valjane ulazne vize samo je ograničio njihovu mogućnost da napuste SAD i vrate se, ali su mogli ponovno podnijeti zahtjev State Departmentu.

Ali ako je student izgubio status legalnog boravka, riskira da ga privedu vlasti. Neki studenti već su napustili zemlju, napuštajući studij kako bi izbjegli hapšenje.

Dužnosnici visokog obrazovanja zabrinuti su da bi hapšenja i otkazivanja viza mogli obeshrabriti inostrane studente od nastavka studija u SAD-u.

Trumpova administracija saopćila je ranije da će Univerzitetu Harvard onemogućiti upis međunarodnih studenata ako ne pristane na zahtjeve vlade da ga se stavi pod politički nadzor.

Trump je bijesan na univerzitet – na kojem je stasalo 162 dobitnika Nobelove nagrade – jer je odbio njegov zahtjev da se podvrgne nadzoru nad upisima, zapošljavanjem i političkim mišljenjem.

“Ako Harvard ne može potvrditi da je u potpunosti u skladu sa svojim zahtjevima za izvještavanje, univerzitet će izgubiti privilegiju upisa stranih studenata”, stoji u saopćenju Ministarstva domovinske sigurnosti.

Sam Trump nazvao je Harvard u srijedu “šalom” i rekao da bi trebao izgubiti svoje ugovore za vladina istraživanja, pisao je DW.

Ranije ove sedmice, Bijela kuća je rekla da će zamrznuti više od 2,2 milijarde dolara (1,94 milijarde eura) u bespovratnim sredstvima i 60 miliona dolara u ugovorima s Harvardom, te prijeti ukidanjem poreznog izuzeća univerziteta.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA