Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt sumirao je učešće na trodnevnom Diplomatskom forumu u Antaliji (ADF), istakavši snažnu opredijeljenost međunarodne zajednice za stabilnost Zapadnog Balkana i evropski put Bosne i Hercegovine, javlja Anadolija.
“Završavaju se tri dana vrlo intenzivnog i plodonosnog dijaloga u Antaliji. Stekao sam utisak da u svijetu postoji velika posvećenost očuvanju mira, njegovom obnavljanju i razvoju”, izjavio je Schmidt u videoporuci objavljenoj na društvenoj mreži X.
Visoki predstavnik je naglasio značaj prisustva svih članova Predsjedništva BiH i ministra vanjskih poslova na forumu, što je iskoristio za razgovore o daljem razvoju i neophodnim koracima ka Briselu.
Message of the High Representative, Christian Schmidt, from the Antalya Diplomacy Forum
— OHR BiH (@OHR_BiH) April 19, 2026
………..
Poruka visokog predstavnika Christiana Schmidta sa Antalya diplomatskog foruma pic.twitter.com/LHyWPO0jTI
Upozorenje na govor mržnje i islamofobiju
Schmidt je posebno istakao važnost donošenja ključnih zakona za evropske integracije, ali i pitanje energetske stabilnosti.
“Vidjeli smo odluku o Južnoj interkonekciji, gdje sada moramo vidjeti kako se ona može zaista implementirati, tako da gas po razumnim cijenama teče do svih onih koji ga žele koristiti u BiH“, kazao je Schmidt.
Tokom foruma postignut je konsenzus o potrebi suzbijanja negativne retorike.
“Dobra vijest je da postoji fokus na izbjegavanje raspirivanja islamofobičnih i drugih izjava koje unose razdor i vrijeđaju integritet dijelova društva u BiH. Bilo na nivou OSCE-a, EU-a ili susjedstva na Zapadnom Balkanu, svi smo se složili da se na tome mora raditi vrlo oprezno. Ne nastavljajte s govorom mržnje, a ako do toga dođe, posebno u ovoj izbornoj godini, morat ćemo dati jasan i oštar odgovor“, upozorio je visoki predstavnik, dodajući da svaki građanin ima pravo na stabilnost, mir i evropsku budućnost.
Potreba za boljom povezanošću regiona
Schmidt je čestitao turskoj vladi i predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu na pokretanju Mirovnog foruma za Zapadni Balkan, istakavši da region pati od loše infrastrukturne i političke povezanosti.
Kao primjer je naveo izjavu ministra vanjskih poslova Kosova kojem je za putovanje od Prištine do Sarajeva potrebno dvostruko više vremena nego do Istanbula.
“To je tako jer moramo investirati i preuzeti zajedničke obaveze, ali i donositi zajedničke odluke. Ovoj zemlji su potrebne odluke u korist evropskih integracija i investicija, a ne političke igre. Poruka usred diskusija bila je jasna: donosite odluke koje su važne za ljude, a ne za političare“, poručio je Schmidt.
Na kraju je zahvalio turskom ministru vanjskih poslova Hakanu Fidanu na pozivu, naglasivši važnost političke saradnje Turske i Bosne i Hercegovine u izgradnji zajedničke mirne budućnosti.