Misija Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama objavila je da je ambasador Zlatko Lagumdžija izrazio punu podršku kandidaturi bivše njemačke ministrice vanjskih poslova Annalene Baerbock za predsjednicu 80. zasjedanja Generalne skupštine UN-a.
Lagumdžija je podržao Baerbock nakon što je grupa država, predvođena Rusijom, pokrenula diplomatsku ofanzivu protiv njenog imenovanja. U toj grupi našla se i Srbija, koja je, iako iz drugačijih razloga, također izrazila protivljenje njenoj kandidaturi.
Srbija je, prema dostupnim informacijama, kritična prema Baerbock zbog uloge Njemačke u inicijativi za usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a. Iako njeni predstavnici nisu prisustvovali neformalnom sastanku na kojem se Lagumdžija obratio, naknadno su jasno iskazali neslaganje s Baerbockinom kandidaturom upravo zbog tog angažmana.
U svom govoru, Lagumdžija je obrazložio razloge zbog kojih BiH snažno podržava Baerbock. Posebno je istakao dosljednu opredijeljenost njemačke vanjske politike multilateralizmu, međunarodnom pravu i globalnoj saradnji, te naglasio da je Baerbock kao bivša šefica diplomatije imala ključnu ulogu u očuvanju tih vrijednosti.
“Baerbock je kandidatkinja iz Njemačke. Od Drugog svjetskog rata, najprepoznatljivija karakteristika njemačke vanjske politike bila je posvećenost multilateralizmu, pravnom poretku i poštivanju međunarodnog prava. Baerbock, kao bivša ministrica vanjskih poslova, igrala je vodeću ulogu u očuvanju tih vrijednosti. Aktivno liderstvo Njemačke, zajedno s Namibijom, uz vaše lično vođstvo, gospodine predsjedniče, u inicijativi ‘Pakt za budućnost’, najvažnijem dokumentu koji je usvojila Generalna skupština od usvajanja Agende 2030 za Održivi razvoj, predstavlja primjer te posvećenosti unapređenju multilateralne saradnje i priznanje da se multilateralni poredak mora razvijati u skladu sa neprestano promjenjivim političkim okruženjem”, dio je govora ambasadora BiH u UN-u.
Istakao je i njenu ulogu u “jačanju regionalne saradnje na Zapadnom Balkanu i podršci procesu evropskih integracija ovog regiona”.
“Posvećenost Baerbock miru na Balkanu odražava njeno razumijevanje krhkosti mira, posebno u regijama poput naše, obilježenim genocidom u Srebrenici i ratnim zločinima koji su presuđeni pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, sudom koji je osnovan od strane Ujedinjenih nacija kao neizostavan dio poštivanja međunarodnog prava i prevencije genocida. Danas, međutim, čujemo neprihvatljive glasove koji negiraju genocid u Srebrenici i veličaju ratne zločince”, poruka je Lagumdžije.
Lagumdžija je istakao da kandidatura Baerbock ima posebno simbolično značenje, budući da se ove godine obilježava 80. godišnjica osnivanja Ujedinjenih nacija i završetka Drugog svjetskog rata, a Njemačka svojim antifašističkim naslijeđem i zalaganjem za pomirenje pruža snažan primjer predanosti miru.
On je na kraju potvrdio punu podršku BiH kandidaturi Annalene Baerbock, uz riječi: “Pozdravljamo njeno liderstvo i viziju, te se radujemo saradnji u ostvarivanju ciljeva Generalne skupštine”.