Suša ugrozila vodosnabdijevanje: Redukcije na Palama, mogući prekidi u Sarajevu, alarm u Tuzli

Suša prazni izvorišta širom BiH.
- Advertisement -

Dugotrajna suša i visoke temperature sve ozbiljnije pogađaju sisteme vodosnabdijevanja u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine. Izdašnost izvorišta opada, potrošnja raste, a iz vodovodnih preduzeća stižu apeli građanima da vodu koriste racionalno. Na području Pala već su uvedene redukcije, dok je smanjena isporuka iz paljanskog vodovodnog sistema izazvala mogućnost poremećaja u vodosnabdijevanju pojedinih dijelova Sarajeva.

Ozbiljno upozorenje stiglo je i iz Tuzle, gdje je zbog dugotrajnog sušnog perioda značajno smanjena izdašnost svih izvorišta koja grad snabdijevaju pitkom vodom.

- OGLAS -

Na području Pala redukcije zbog slabe izdašnosti izvorišta

JP „Vodovod i kanalizacija“ Pale obavijestio je građane da je zbog izuzetno visokih temperatura došlo do pogoršanja hidrološke situacije na području općine Pale.

- OGLAS -

Građanima je upućen apel da racionalno troše vodu, a iz preduzeća su upozorili da zbog smanjene izdašnosti izvorišta postoji mogućnost pada pritiska na višim tačkama sistema.

Situacija je posebno ozbiljna na području mjesne zajednice Mokro, gdje su zbog slabe izdašnosti izvorišta već uvedene redukcije.

Prema posljednjem vanrednom obavještenju Vodovoda Pale, korisnici u Mokrom svakog dana ostaju bez vode od 10 do 14 sati.

Istovremeno je smanjena isporuka vode iz paljanskog sistema izazvala probleme i u dijelovima Sarajeva.

- OGLAS -

Smanjena isporuka s Pala ugrozila vodosnabdijevanje dijelova Sarajeva

KJKP „Vodovod i kanalizacija“ Sarajevo upozorio je potrošače da zbog smanjene isporuke vode iz Vodovoda Pale može doći do poremećaja u vodosnabdijevanju, odnosno pada pritiska i povremenih prekida u isporuci.

Problemi se mogu javiti u naseljima Pogledine, Hrid, Jarčedoli, Močila, Trčivode, Dolovi, Hošin brijeg, Kačanik, Nalina, Tekija, Borak, Mrakuša, Porodice Foht, Soukbunar, Boguševac i Širokača, kao i u drugim visinskim područjima na teritoriji općine Stari Grad.

Iz sarajevskog Vodovoda naveli su da se stabilnost potisnog sistema i punjenje rezervoara održavaju u skladu s raspoloživim količinama vode.

Normalizacija vodosnabdijevanja očekuje se nakon što bude normalizirana isporuka iz Vodovoda Pale.

KJKP „Vodovod i kanalizacija“ Sarajevo najavio je i pomoć ekipama Vodovoda Pale pri otklanjanju kvarova kako bi se što prije stvorili uvjeti za normalizaciju isporuke pitke vode.

Grad Tuzla upozorava: Situacija u vodosnabdijevanju je ozbiljna

Problemi zbog dugotrajne suše bilježe se i u Tuzli.

Iz ovog grada je 5. augusta upućen apel građanima da racionalno koriste vodu, uz upozorenje da je situacija u vodosnabdijevanju ozbiljna.

Zbog dugotrajnog sušnog perioda došlo je do značajnog smanjenja izdašnosti svih izvorišta koja Tuzlu snabdijevaju pitkom vodom. Istovremeno je potrošnja znatno povećana u odnosu na uobičajene vrijednosti.

JKP „Vodovod i kanalizacija“ Tuzla kontinuirano prati stanje na izvorištima i poduzima tehničke mjere kako bi sistem javnog vodosnabdijevanja ostao funkcionalan.

Upozorili su, međutim, da bi nastavak nepovoljnih vremenskih uvjeta mogao dovesti do uvođenja dodatnih mjera i ograničenja u isporuci pitke vode.

Za razliku od Mokrog na području Pala, u Tuzli zasad nisu uvedene opće redukcije.

Građani su pozvani da vodu koriste racionalno i samo za osnovne životne potrebe. Posebno se apelira da se voda ne koristi za punjenje bazena i drugih većih rezervoara, da se smanji ili izbjegne zalijevanje zelenih površina te da se pitka voda ne troši na pranje vozila, ulica, dvorišta, trotoara i terasa.

Građanima je preporučeno i da provjere kućne instalacije te otklone eventualna curenja.

„Svaki litar vode je važan“, poručili su iz Tuzle.

Suša sve više opterećuje vodovodne sisteme

Aktuelna situacija na području Pala, u dijelovima Sarajeva i Tuzli pokazuje posljedice produženog perioda visokih temperatura i nedostatka padavina, ali i osjetljivost vodovodnih sistema na kvarove i smanjene isporuke.

Na području Pala smanjena izdašnost izvorišta već je dovela do svakodnevnih četverosatnih redukcija u Mokrom, dok smanjena isporuka vode iz paljanskog sistema može izazvati pad pritiska i povremene prekide u visinskim dijelovima sarajevske općine Stari Grad.

U Tuzli sistem zasad funkcionira bez općih redukcija, ali je izdašnost svih izvorišta značajno smanjena, zbog čega je stanovništvu upućen ozbiljan apel za racionalnu potrošnju.

Nastavak visokih temperatura i nedostatak značajnijih padavina mogli bi dodatno opteretiti izvorišta i sisteme vodosnabdijevanja, zbog čega nadležni insistiraju da se pitka voda koristi prvenstveno za osnovne životne potrebe.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA