Baerbock: Ukrajini ćemo pružati vojnu i finansijsku podršku koliko bude potrebno

- Advertisement -

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock izjavila je da će Ukrajini, koja se bori protiv Rusije, pružati vojnu i finansijsku podršku koliko god bude potrebno, prenosi Anadolu Agency (AA).

U izjavi za list “Bild am Sonntag”, Baerbock je rekla da je potrebno biti spreman ako rat Rusije i Ukrajine potraje dugo godina.

- OGLAS -

Istakla je da ruska vlada nije odustala od “ideje o potčinjavanju Ukrajine”.

- OGLAS -

Baerbock je rekla da nije ostvarena ideja ruskog predsjednika Vladimira Putina o brzom preuzimanju Ukrajine.

Poručila je da će Njemačka učiniti sve da se to ne dogodi.

“Naravno da želim da se rat završi što je prije moguće. Ali, nažalost, moramo imati u vidu da će Ukrajini trebati novo teško naoružanje od prijatelja i sljedećeg ljeta. Za mene je ovo vrlo jasno: Ukrajina također brani i našu slobodu, naš mirovni poredak, a mi Ukrajina pružamo finansijsku i vojnu podršku”, rekla je ona.

Naglasila je da će ova podrška Ukrajini biti pružena dok god bude potrebno.

- OGLAS -

Istakla je da bi prekid vatre mogao biti moguć ako Putin prestane da bombarduje nevine ljude i povuče svoje tenkove, dodajući da predsjednik Rusije uvijek može dati ovo naređenje.

Podsjetila je također da Njemačka isporučuje Ukrajini teško naoružanje.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA