Borrell: “EU je zakazala na Bliskom istoku, međunarodna zajednica mora pritisnuti Izrael”

Oštra kritika bivšeg šefa evropske diplomatije.
- Advertisement -

Bivši visoki predstavnik Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josep Borrell izjavio je da EU i dalje „nije na visini zadatka“ kada je riječ o Bliskom istoku, kritikujući odgovor evropskog bloka na rat u Gazi i izostanak značajnijeg pritiska na Izrael.

Borrell je u intervjuu za IEMed govorio o vanjskopolitičkom djelovanju Evropske unije. Istakao je da je EU odlučno odgovorila na rusku invaziju na Ukrajinu, ali da je na Bliskom istoku bila „ispod potrebnog nivoa“.

- OGLAS -

„Evropska komisija prekoračila je svoje ovlasti u vanjskoj politici EU slanjem predsjednice Ursule von der Leyen u Izrael kako bi izrazila bezuslovnu podršku izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu“, kazao je Borrell.

- OGLAS -

Dodao je da je Komisija odbila preispitati Sporazum o pridruživanju između Evropske unije i Izraela, uprkos zahtjevima Španije i Irske nakon, kako je naveo, očiglednih kršenja međunarodnog prava.

Rješenje s dvije države samo je retorička formula

Borrell smatra da je potrebno ojačati podršku rješenju koje podrazumijeva postojanje izraelske i palestinske države, posebno unutar izraelskog društva.

„Svi se zaklanjamo iza retoričke formule o rješenju s dvije države, a ne poduzimamo mjere protiv Izraela, koji to rješenje ne prihvata i čini sve kako bi ga učinio neizvodljivim“, rekao je.

- OGLAS -

Govoreći o stanju u regiji, Borrell je ocijenio da se aktuelno izraelsko rukovodstvo vojnom silom pokušava nametnuti kao dominantna regionalna sila.

Nedavni rat s Iranom opisao je kao „neuspjeh iz gotovo svakog ugla“, dodajući da je i američki predsjednik Donald Trump postao frustriran Netanyahuovom nepopustljivošću i nastavkom izraelskih vojnih operacija u Libanu.

Prema Borrellovoj ocjeni, preliminarni sporazum između Sjedinjenih Američkih Država i Irana bio je veoma povoljan za Teheran. Naveo je da je Iran dobio trenutno ublažavanje sankcija i postepeno oslobađanje više od 100 milijardi eura zamrznute imovine, dok je zauzvrat ponudio politička obećanja.

„Jedino što Sjedinjene Američke Države dobijaju zauzvrat jeste izjava da Iran nikada neće proizvesti nuklearno oružje i obaveza da će zadržati postojeće stanje svog nuklearnog programa“, kazao je.

Vrijeme je za pritisak na Izrael

Borrell smatra da pod aktuelnom izraelskom vladom postoje veoma mali izgledi za ponovno pokretanje političkog procesa.

Zbog toga je pozvao međunarodnu zajednicu da prestane samo uvjeravati izraelske vlasti i počne primjenjivati konkretan politički pritisak kako bi se omogućio napredak prema rješenju s dvije države.

„Međunarodna zajednica mora izvršiti pritisak na Izrael, a ne samo pokušavati uvjeriti njegove vlasti. Međutim, ne vidim nikakvo djelovanje u tom pravcu – zapravo, vidim sasvim suprotno“, zaključio je Borrell.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA