26 C
Sarajevo
15.07.2025

Brisel traži ukidanje zabrane izvoza zaštitne opreme

Zvaničnici Evropske unije (EU) nisu 6. marta uspjeli da uvjere Francusku, Njemačku i druge evropske zemlje da ukinu kontrole izvoza zaštitne medicinske opreme, prenosi Reuters.

Zemlje poput Njemačke, Francuske i Češke uvele su zabrane izvoza zaštitne opreme kako bi izbjegle nestašice na domaćem tržištu, što nije u skladu sa slobodnim prometom robe unutar EU.

“Slične zabrane izazivaju rizik da naruše naš kolektivni pristup rješavanju krize”, naglasio je evropski komesar za krizne situacije Janez Lenarčič na vanrednom sastanku u Briselu.

- OGLAS -

Veliki broj članica EU oslanja se na Kinu, koja je izvor epidemije virusa korona, za dostavu raznih sastojaka lijekova i sada pokušavaju da izbjegnu nestašice pošto pojava oboljenja ometa isporuke i izaziva kašnjenja u dostavi.

U većini članica EU vlada nestašica zaštitne opreme, poput maski, zbog čega su ugroženi ljekari i medicinske sestre.

- Advertisement -

Evropska komesarka za zdravlje Stela Kirjakides (Stella Kyriakides) pozvala je na solidarnost među članica EU kako bi se izbjegle nestašice zaštitne opreme.

Francuski ministar zdravlja Olivije Veran (Olivier) rekao je da je Pariz zvanično zaplijenio zaštitnu opremu kako bi bili upoznati sa dostupnim zalihama. On nije želio da govori o zabrani izvoza.

Belgijska ministrica zdravlja Megi de Blok (Maggie De Block) zabrane je nazvala paradoksalnim i zatražila ukidanje jer ih nisu uvele ni druge članice.

Italija koja je najteže pogođena korona virusom u EU zvanično je zatražila pomoć od ostalih članica kako bi ispunila svoju potrebu za zaštitnom opremom.

I evropski ministri zdravlja razgovarali su o regulativama za sprečavanje širenja virusa. Postignuta je saglasnost da se ne uvode kontrole na granicama, čime su potvrđene ranije odluke o održanju slobode kretanja unutar Šengenske zone.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA