33 C
Sarajevo
05.07.2025

Cijene nafte prošle sedmice pale za više od 3,5 posto

Cijene nafte na svjetskim tržištima prošle su sedmice skliznule više od 3,5 posto, što je njihov najveći sedmični pad od augusta, a posljedica je usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava i brze obnove proizvodnje u Saudijskoj Arabiji.

Na londonskom je tržištu cijena barela prošle sedmice skliznula 3,7 posto, na 61,90 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 3,6 posto, na 55,90 dolara.

Najveći sedmični pad cijena od augusta posljedica je neočekivano brze obnove proizvodnje u Saudijskoj Arabiji nakon napada dronovima na dva postrojenja 14. rujna.

- OGLAS -

Nakon napada je proizvodnja srezana za više od 5 milijuna barela dnevno ili 5 posto ukupne proizvodnje u svijetu, no krajem prošle sedmice izvori upoznati s poslovanjem kompanije Saudi Aramco izjavili su da su kapaciteti obnovljeni na 11,3 milijuna barela dnevno, prenosi SEEbiz.

To jer smanjilo strahovanja ulagača od pada ponude na tržištima.

- Advertisement -

 

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA