SAD i Evropska unija su sklopile dogovor oko posudbe pedeset milijardi dolara Ukrajini, a obje strane će dati jednaku količinu novca ovoj zemlji, javlja Politico.
Kako piše ovaj medij, EU i SAD će dati po dvadeset milijardi dolara, dok će ostatak novca pokriti Japan, Kanada i Velika Britanija.
Detalji bi trebali biti dogovoreni na sastanku ministara finansija zemalja članica grupe G7, koji će se održati u srijedu u Rio de Janeiru.
Novac će Ukrajina moći iskoristiti za više namjena, koje uključuju odbranu i humanitarnu pomoć. Ukrajina će novac vraćati koristeći profite oduzete ruske imovine, vrijedne oko 250 milijardi dolara. Većina ove imovine je pod kontrolom firme Euroclear, čije je sjedište u Briselu.
Najveća prepreka dolazila je iz Washingtona. Zvaničnici SAD-a strahovali su da će morati ovaj zajam potvrditi kroz Kongres, što bi moglo dodatno odložiti dolazak sredstava u Kijev.
Ipak, dobili su garancije iz EU da će ruska imovina ostati “zamrznuta” i pod kontrolom firme iz Brisela, čime se garantuje da će novac biti vraćen na vrijeme, što eliminiše rizik da javna sredstva SAD-a budu izgubljena, te se eliminiše potreba za potvrdom u Kongresu.
EU bi trebala ove garancije staviti u zakon prijedlogom da se sva ruska imovina oduzeta na teritoriji Unije neće biti vraćena ovoj državi sve dok ne isplati Ukrajini vojnu štetu uzrokovanu invazijom koja je pokrenuta u februaru 2022. godine.