Evropski parlament usvojio je u četvrtak rezoluciju kojom se masovna glad u Ukrajini tokom 1932. i 1933. godine, poznata kao Holodomor (Golodomor, Gladomor), priznaje kao genocid.
“Zastupnici u EP-u osuđuju ove radnje, koje su rezultirale smrću miliona Ukrajinaca, i pozivaju sve države i organizacije koje to još nisu učinile da slijede njihov primjer i priznaju ga kao genocid”, navodi se u saopćenju EP-a, prenosi Anadolija.
“Također osuđuje činjenicu da je rat, koji traje stvorio globalnu krizu s hranom, dok Rusija uništava i pljačka ukrajinske zalihe žitarica i nastavlja otežavati osiguravanje ukrajinskog izvoza žitarica u najsiromašnije države svijeta”, navodi se u saopćenju.
Manipuliranje historijskim pamćenjem
Evropski zakonodavci su pozvali Evropsku uniju i treće zemlje da podignu svijest o Holodomoru i “drugim zločinima koje je počinio sovjetski totalitarni režim”.
“Dok osuđuje sadašnji ruski režim za manipuliranje historijskim pamćenjem u svrhu vlastitog opstanka, EP poziva Rusku Federaciju, kao primarnog nasljednika Sovjetskog saveza, da se izvini za te zločine”, navodi se.
Parlament Češke je u srijedu usvajanjem rezolucije priznao Holodomor kao genocid, dok su njemački zakonodavci to učinili krajem novembra.
Holodomor se smatra jednim od najbolnijih događaja u historiji Ukrajine.
Između 3,5 i 10 miliona ljudi umrlo je od gladi tokom 1932. i 1933. godine, kao rezultat politike sovjetskog vođe Josifa Staljina i “kolektivizacije” poljoprivrede, navodi ukrajinski Institut za nacionalno pamćenje.