Francuski premijer Michel Barnier nalazi se pred ozbiljnim političkim izazovima nakon što je Socijalistička partija u srijedu potvrdila svoju namjeru da glasa za rušenje Vlade. Odluka je donesena nakon jednosatnog sastanka između predstavnika Socijalista i Barniera.
Patrick Kanner, lider Socijalističkog bloka u Senatu, izjavio je za francuski BFM da je sastanak bio srdačan, ali da Barnier nije iznio “nikakve konkretne prijedloge” koji bi ih uvjerili da podrže njegovu manjinsku vladu, sastavljenu od centrista i konzervativaca.
Kanner je kritikovao Barniera, tvrdeći da on predstavlja “nastavak politike koju već sedam godina provodi Emmanuel Macron, a koja je rezultirala neviđenim deficitom”.
Francuski parlamentarci već sedmicama raspravljaju o budžetu Barnierove vlade, koji predviđa rezanje troškova od četrdeset milijardi eura i povećanje poreza za dvadeset milijardi. Cilj zakona je smanjenje budžetskog deficita, koji bi u 2024. mogao dostići 6,1 posto bruto domaćeg proizvoda.
S obzirom na to da vlada nema većinu u Parlamentu, Barnier će vjerovatno morati pribjeći ustavnom mehanizmu kako bi izbjegao glasanje. Međutim, taj potez omogućit će poslanicima da predlože glasanje o nepovjerenju, što bi moglo dovesti do pada Vlade i odbacivanja budžeta.
Ključnu ulogu u ovom procesu ima glasanje Socijalista. Barnierova manjinska vlada, oslonjena na uski savez centrističkih i konzervativnih poslanika, zavisi od podrške barem jedne veće političke grupacije u Nacionalnoj skupštini.
U početku je izgledalo da bi krajnje desni Nacionalni front mogao igrati ulogu “kraljotvorca,” ali su kasnije signalizirali da bi mogli glasati protiv vlade.
Bez podrške krajnje desnice, Barnier će morati računati na Socijaliste. Međutim, ova centristička stranka, koja je dio ljevičarskog saveza Novi narodni front, ostaje dosljedna svom protivljenju Barnierovoj politici i odlučna u rušenju njegove vlade.
Vlada se nadala da će Socijalisti, kao najumjerenija frakcija unutar saveza, prekinuti saradnju sa svojim partnerima u ime stabilnosti i izbjegavanja “ozbiljne oluje i turbulencija na finansijskim tržištima”, kako je Barnier to opisao.
Glasnogovornica premijera, Maud Bregeon, apelovala je na “ogromnu odgovornost” Socijalista, naglašavajući da Nacionalni front “sam po sebi ne drži ključ konačnog ishoda”.
Barnier je u ponedjeljak održao sastanak s liderkom Nacionalnog fronta Marine Le Pen, ali nije odustao od svojih stavova, kako je izjavila dugogodišnja vođa krajnje desnice. Le Pen je odgovorila javnom prijetnjom da će srušiti njegovu vladu ukoliko njeni zahtjevi ne budu ispunjeni.
U međuvremenu, član Nacionalnog fronta Jean-Philippe Tanguy pokušao je umanjiti finansijske posljedice mogućeg pada vlade, optuživši Barniera da “diže paniku,” dok je Le Pen budžet opisala kao “loš, nepravedan i brutalan”.
Prema anketi Ipsosa objavljenoj u nedjelju, 53 posto ispitanika podržava glasanje o nepovjerenju Vladi, uključujući dvije trećine pristalica Nacionalnog fronta i 73 posto Socijalista, prenosi Politico.