34 C
Sarajevo
04.07.2025

Imran Khan: Uklonili smo političke elite zaražene korupcijom koje su 30 godina vladale zemljom

Pakistanski premijer Imran Khan poručio je u intervjuu za Anadolu Agency kako je ekonomija danas stabilna, te kako je u njegovj zemlji sa vlasti uklonjena elita koja je zemljom vladala 30 godina i bila duboko korumpirana.

Khan je u razgovoru s novinarima AA govorio o ekonomskim koracima koje je poduzela njegova vlada, borbi protiv korupcije, dešavanjima u Kašmiru.

Na pitanje šta se to promijenilo u Pakistanu od dolaska njegove vlade u augustu 2018. godine, Khan je odgovorio kako je Pakistan, kada je njegova vlada preuzela dužnost, imala najveću razliku između prihoda i rashoda u historiji, kao i najveći deficit.

- OGLAS -

“Porezi koje smo prikupljali nisu bili dovoljni za naše potrebe. Stoga smo bili primorani poduzeti korake za stabilizaciju naše ekonomije, jer nedostatak ravnoteže u prihodima i rashodima smanjio je i vrijednost našeg novca. Pakistanska rupija pala je za 35 posto. Moram čestitati našem ekonomskom timu koji je uspio smanjiti razliku između prihoda i rashoda za 75 posto, i zbog toga je rupija danas stabilna”, kazao je Khan.

Dodao je kako se uporedo s stabiliziranjem ekonomije povećavalo i samopouzdanje, pakistanska berza danas dobija na vrijednosti i sve je veći broj stranih ulaganja u zemlji.

- Advertisement -

“Trenutno je naš glavni zadatak da ovakva stabilnost bude održiva. Poteškoće i dalje postoje, ali mogu kazati da smo izašli iz velike krize koju smo preuzeli”, poručio je Khan.

Upitan da prokomentariše i kritike opozicije u njegovoj zemlji na račun poduzetih koraka u oblasti ekonomije, naročito kada je riječ o borbi protiv korupcije, Khan je stanje u Pakistanu uporedio s situacijom koja je bila u Maleziji.

“Kada je Mahathir Muhammed preuzeo dužnost, u toj zemlji je također bila prisutna velika razlika između prihoda i rashoda, a uzrok tome je korupcija koja je bila prisutna u prethodnoj vlasti. Razlog potonuća Pakistana na ekonomskom planu jesu zapravo vlade u posljednjih 10 godina koje su bile umiješane u korupciju, iako kriza u Maleziji nije bila u toj mjeri duboka kao u Pakistanu. Kada bismo mi imali pravu opoziciju, ona bi nas podržala jer smo učinili našu ekonomiju stabilnom u jedom teškom vremenu. U očaju su i zbog toga nas kritikuju. Uklonili smo političke elite koje su 30 godina upravljale zemljom i bile duboko zaražene korupcijom”, poručio je Khan.

Osvrnuvši se i na pitanje Kašmira, gdje je odlukom Indije već šest mjeseci na snazi policijski sat, Khan je naglasio kako je najprije bitno razumjeti šta se trenutno dešava u Kašmiru i Indiji.

“Indiju je u ovom momentu preuzela radikalna rasistička ideologija zvana Nacionalna volonterska organizacija (RSS). Ova ideologija vjeruje da Indija pripada hindusima i zove se ‘hindutva’. Ta je ideologija potpuno inspirirana nacistima iz 1930-ih godina. Baš kao što su i nacistički Arijevci vjerovali u superiornost rase, ova rasistička i fašistička ideologija vjeruje u nadmoć hindusa i zanemaruje više od 500 miliona pripadnika drugih vjerskih i etničkih skupina”, pojasnio je Khan.

Nagalsio je također kako je riječ o organizaciji koja je izvela atentat na Mahatmu Gandija, i koja je u Indiji tri puta zabranjivana.

Otkad je RSS Indiju uzeo pod kontrolu, manjine, posebno muslimani, su pod velikim pritiskom, pojasnio je Khan, dodajući kako su promjenom statusa Jammu Kašmira jednostranom odlukom zarpavo prekršili vlastiti ustav.

Dodao je i to kako je Kašmir regija koja je s rezolucijama UN-a prolašena kao međunarodno kontroverzna, čime su ovom odlukom oglušili i na rezolucije UN-a.

Na pitanje kakva je strategija za budućnost po tom pitanju, Khan odgovara kako to mora biti strategija koju će prihvatiti i svijet i organizacije poput UN-a, jer, kako je kazao, te su se organizacije pojavile da intervenišu u slučaju takvih nepravdi i opasnosti u svijetu.

“U Kašmiru postoji nasilje, a nasilje će se nastaviti kad se ukine policijski sat. Ljudi će izaći na ulice, a 900.000 tamo prisutnih vojnika nasiljem protiv vlastitog naroda će ugušiti proteste. Kad se u Kašmiru ukine policijski sat, prolivena krv će se širiti i na Pakistan. Stoga, UN bi trebao djelovati odmah”, smatra Khan.

Prokomentarisao je i krizu oko novonastalog korona virusa, koji je proglašen globalnim problemom, te poručio kako su njihove molitve uz Kinu kako bi se ovaj virus što prije stavio pod kontrolu.

“Vjerovatno se dešavaju strašne stvari, mi želimo Kini pružiti ruku pomoći”, poručio je Khan, dodajući kako ne vjeruje da će trgovinski rat između Kine i SAD-a se odraziti na Pakistan.

Na kraju se dotakao i nedavnog napada na saudijske rafinerije, kazavši kako su nakon toga obavljeni razgovori s Saudijskom Arabijom, Iranom i Pakistanom. Khan smatra kako je Pakistan obavio značajan posao i odgovorio na zadatak koji je rezultirao smanjenjem tenzija.

“Ipak, tu moramo imati dugoročno rješenje. Tenzije su još uvijek visoke ali msilsim da smo na određeni period spriječili rat. U momentima je izgledalo kao početak rata. Smatram da smo spriječili rat između Irana i Saudisjke Arabije”, poručio je Khan.

 
- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA