18 C
Sarajevo
18.06.2025

Italija ide u opći karantin na uskršnji vikend

Italija će ići u opći karantin za uskršnji vikend, pokazuje nacrt uredbe koju je Reuters imao na uvid u petak, dok se vlada u Rimu bori protiv ubrzanog širenja korona virusa širom zemlje.

Trgovine s nenužnim proizvodima bit će zatvorene od 3. do 5. aprila, prenosi Hina.

Italijani će te dane smjeti izaći iz svojih domova samo zbog posla, zdravlja ili vanrednih situacija.

- OGLAS -

U nacrtu uredbe koja bi se trebala usvojiti kasnije u petak stoji da će od ponedjeljka restrikcije biti postrožene i u žutim regijama, onima u kojima je rizik od zaraze nizak. I u njima će se strogo ograničiti kretanje između gradova, a kafići i restorani će biti zatvoreni.

Sistem boja

- Advertisement -

Uz ograničenja na nacionalnom nivou, Italija upravlja mjerama u pojedinim regijama na temelju sistema četiri boje kojima ih označava i koje se revidiraju svake sedmice – bijele, žute narančaste i crvene.

Od ukupno 20 regija, tri na jugu su crvene, narančasto ih je 10, žuto šest, a samo je Sardinija bijela, pokazuje karta na stranicama italijanske vlade.

Prema podacima Evropskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) od četvrtka, Italija u protekle dvije sedmice na 100.000 stanovnika prosječno imala 433 novozaražena, prenosi Al Jazeera.

Na istoj listi najgore stoji Češka s 1.572 novozaraženih.

 
- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA