Čelnici Rusije, Ukrajine, Francuske i Njemačke počeli su u ponedjeljak razgovore kako bi pronašli način da okončaju petogodišnje sukobe na istoku Ukrajine, u kojima je poginulo 14.000 ljudi, prenosi Anadolu Agency (AA).
Čelnici koji čine takozvanu Normandijsku četvorku, imaju niz sastanaka u predsjedničkoj palači Elysee u Parizu kako bi pokušali oživjeti mirovni sporazum iz 2015. godine, koji je u velikoj mjeri ignorisan.
Sporazum je pomogao da se smanji intenzitet borbe, ali ukrajinski vojnici i separatisti nastavili su razmjenu vatre, uz liniju fronta koja prolazi kroz istočnu Ukrajinu.
Ovo je prvi samit Normandijske četvorke nakon trogodišnje pauze.
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskiy rekao je ranije ovog mjeseca da se nada da će njegovi planirani razgovori s liderima Rusije, Francuske i Njemačke okončati sukob na ukrajinskom istoku.
Zelenskiy je prošle sedmice naglasio kako očekuje da će samit lidera četiri zemlje u Parizu donijeti plan za održavanje lokalnih izbora u spornom regionu i odrediti mehanizme kako bi Ukrajina ponovo stekla kontrolu nad svojom granicom s Rusijom na teritorijama koje trenutno kontrolišu pobunjenici.
Sukob u istočnoj Ukrajini izbio je 2014. nakon ruske aneksije ukrajinskog poluostrva Krima. Više od 14.000 ljudi ubijeno je u borbama na istoku Ukrajine između vladinih snaga i separatista koje podržava Rusija.