Američki potpredsjednik, JD Vance, izjavio je da su SAD predložile Rusiji i Ukrajini mirovni sporazum koji predviđa razmjenu nekih teritorija i zamrzavanje rata otprilike na sadašnjim linijama fronta.
Vance je primijetio da bi se i Ukrajina i Rusija morale odreći nekih teritorija koje kontroliraju obje strane.
“Morat će doći do nekih teritorijalnih razmjena”, rekao je Vance.
Napomenuo je da se linija razgraničenja vjerovatno neće tačno poklapati s linijom fronta koja je trenutno na djelu.
“Trenutne linije, negdje blizu njih, mjesto je gdje ćete u konačnici, mislim, povući nove linije u sukobu”, rekao je Vance novinarima u Indiji u srijedu, nakon obilaska Taj Mahala.
Dodao je da kako bi se zaustavilo ubijanje, obje strane moraju “odložiti oružje, zamrznuti ovu stvar i nastaviti s poslom stvarne izgradnje bolje Rusije i bolje Ukrajine”.
Prošle je sedmice američki predsjednik Donald Trump upozorio da je spreman odustati od napora za okončanje rata u Ukrajini ako se uskoro ne postigne dogovor.
Vance je objasnio da je Washington dao “vrlo eksplicitan prijedlog” Rusiji i Ukrajini na putu do mirovnog sporazuma, dodajući da je “vrijeme da ili kažu da ili da se Sjedinjene Američke Države udalje iz ovog procesa”.
Vance je rekao da je “optimist” u pogledu razgovora, dodajući da vjeruje da su sve strane do sada pregovarale u dobroj vjeri.
Medijski izvještaji pokazuju da su SAD spremne priznati kontrolu Rusije nad ukrajinskim Krimom i ublažiti sankcije protiv Moskve kao dio potencijalnog mirovnog sporazuma.
U utorak je predsjednik Volodimir Zelenski izjavio kako Kijev ne priznaje rusku okupaciju Krima, koji je međunarodno priznat kao ukrajinski teritorij.
Očekivalo se da će se 23. aprila u Londonu održati pregovori za mirno rješenje na razini ministara vanjskih poslova pet država. Međutim, Britansko ministarstvo vanjskih poslova kasnije je objavilo da su ministarski razgovori odgođeni i da će se sada sastanci održati na razini visokih dužnosnika.