-0.1 C
Sarajevo
13.01.2025

Ko je bio ubijeni “Hamasov” vojni vođa – Mohammed Deif? Ovo je njegova životna priča

Deif (58) je ubijen u izraelskom zračnom napadu 13. jula, što je veliki udarac za "Hamas" više od devet mjeseci nakon što je od napada 7. oktobra pokrenuta razorna kampanja Izraela u Gazi.

Hamasov vojni vođa, Mohammed Deif, jedan od organizatora napada na južni Izrael 7. oktobra 2023. godine, bio je neuhvatljiva figura koja je imala dugu i tajnu karijeru u palestinskoj grupi i koju je Izrael tražio decenijama, piše Reuters.

Deif (58) je ubijen u izraelskom zračnom napadu 13. jula, što je veliki udarac za Hamas više od devet mjeseci nakon što je od napada 7. oktobra pokrenuta razorna kampanja Izraela u Gazi.

Izraelska vojska saopćila je danas da je potvrdila njegovu smrt u zračnom napadu na područje Khan Younis u Gazi. Hamas nije odmah odgovorio na zahtjev za komentarom izraelske objave.

- OGLAS -

Preživio sedam prethodnih atentata

Deif je preživio sedam prethodnih izraelskih pokušaja atentata, posljednji 2021. U mjesecima od 7. oktobra, vjerovalo se da je upravljao vojnim operacijama iz tunela i uličica Gaze, zajedno sa višim zvaničnicima Hamasa.

- Advertisement -

Deif se kroz trideset godina popeo do najviših rangova Hamasa, a u to vrijeme je razvio mrežu tunela grupe i svoju stručnost u pravljenju bombi. Bio je na vrhu liste najtraženijih u Izraelu decenijama, a smatran je lično odgovornim za smrt desetina Izraelaca u samoubilačkim napadima.

Izvori iz Hamasa rekli su da je Deif izgubio oko i zadobio ozbiljne povrede u jednoj nozi u jednom od ranijih pokušaja Izraela da ga ubije. Njegov opstanak tokom godina učinio ga je narodnim herojem za neke Palestince.

On i još dvojica čelnika Hamasa u Gazi formirali su vojni savjet od tri člana koji je planirao napad 7. oktobra u kojem je, prema izraelskim izvještajima, ubijeno 1200 ljudi, a više od 250 uzeto kao taoci. To je bio najkrvaviji napad u Izraelu u 75 godina.

Nakon napada, Vlada premijera Benjamina Netanyahua obećala je da će ubiti trojicu ključnih zvaničnika Hamasa – Yahyu Sinwara, vođu grupe u Gazi, Deifa, šefa vojnog krila, i Marwana Issauma, njegovog zamjenika, kojeg je Izrael ubio u martu.

Bijes zbog racije Al-Aqse

U audiosnimku koji je emitovan dok je Hamas ispalio hiljade raketa 7. oktobra, Deif je nazvao operaciju “Al-Aqsa Flood” (Al-Aqsa poplava), signalizirajući da je napad bio osveta za izraelske napade na džamiju Al-Aqsa u Jerusalemu.

Izvor blizak Hamasu rekao je da je Deif počeo planirati operaciju u maju 2021., nakon napada na treće najsvetije mjesto islama koji je razbjesnio arapski i muslimanski svijet.

“Pokrenuto je scenama i snimcima Izraela koji je upao u džamiju Al-Aqsa tokom Ramazana, premlaćivao vjernike, napadao ih, izvlačio starije i mladiće iz džamije. Sve je to raspirivalo i rasplamsavalo bijes“, rekao je izvor za Reuters.

Izrael je u to vrijeme optužio Palestince da pokušavaju potaknuti nasilje u Jerusalemu. Palestinci su odbacili te optužbe.

Upad u kompleks džamije, koji je dugo bio žarište nasilja zbog pitanja suvereniteta i religije u Jerusalemu, pomogao je da se te godine otpočne jedanaestodnevna bitka između Izraela i Hamasa.

Nije se pojavljivao u javnosti

Reuters navodi da postoji samo nekolicina fotografija Deifa, a poznate su jedna nastala u njegovim dvadesetim godinama, druga sa maskom i fotografija njegove sjene, koja je korištena kada je audiotraka emitovana 7. Oktobra.

Deif (58) rijetko je govorio i nikada se nije pojavljivao u javnosti. Dakle, kada je Hamasov TV-kanal najavio da će govoriti tog dana, Palestinci su znali da se nešto značajno sprema.

“Danas eksplodira bijes zbog Al-Aqse, bijes našeg naroda i nacije. Naši mudžahedini, danas je vaš dan da ovom zločincu date do znanja da je njegovo vrijeme završilo“, rekao je Deif na snimku.

Za Izraelce i zapadne države, Hamas koji podržava Iran, koji je upravljao samoubilačkim bombaškim napadima u Izraelu i vodio česte ratove protiv te zemlje, predstavlja terorističku grupu koja želi da uništi Izrael.

Za palestinske pristalice, lideri Hamasa su borci za oslobođenje od izraelske okupacije, održavajući njihov cilj u životu kada ih je međunarodna diplomatija iznevjerila.

Izvor blizak Hamasu rekao je da su odluku o pripremi napada 7. oktobra zajednički donijeli Deif, koji je predvodio Hamasovo naoružano krilo, poznato kao Al-Qasam Brigade, i Sinwar, ali je bilo jasno da je Deif arhitekta.

“Postoje dva mozga, ali postoji jedan glavni um“, rekao je izvor, dodajući da su informacije o operaciji bile poznate samo nekolicini čelnika Hamasa.

Izraelski sigurnosni izvor rekao je da je Deif bio direktno uključen u planiranje i operativne aspekte napada.

Plan obmane

Plan kako ga je zamislio Deif uključivao je dugotrajan pokušaj obmane. Izrael je naveden da vjeruje da Hamas, saveznik izraelskog neprijatelja Irana, nije zainteresiran za početak sukoba, već se fokusirao na ekonomski razvoj u Gazi, gdje je preuzeo vlast 2007. godine.

Ali dok je Izrael počeo da daje ekonomske podsticaje radnicima u Gazi, borci grupe su bili obučeni i uvježbavani, često naočigled Izraelske vojske, rekao je izvor blizak Hamasu.

Govoreći smirenim glasom, Deif je u svom snimku rekao da je Hamas više puta upozoravao Izrael da prekine svoje zločine nad Palestincima, da oslobodi zatvorenike i da zaustavi eksproprijaciju palestinske zemlje. Grupa je sada odlučila da “stavi tačku na sve ovo”, rekao je on.

Više od 39.400 Palestinaca je ubijeno u izraelskoj vojnoj kampanji od 7. oktobra, kažu zdravstveni zvaničnici Gaze, a veći dio enklave je pretvoren u ruševine. Izrael kaže da ima za cilj eliminaciju Hamasa.

U maju ove godine je tužilac Međunarodnog krivičnog suda rekao je da je zatražio naloge za hapšenje Deifa, Sinwara i još jedne ličnosti Hamasa zbog napada, te Netanyahua i njegovog ministra odbrane zbog odgovora Izraela.

I Izrael i Hamas odbacili su optužbe MKS-a i rekli da se protive načinu na koji je objava zahtjeva istog dana izgledala da pokušaj da ih se izjednači, iako su se suočili s različitim optužbama.

Deifova žena i djeca ubijeni prije deset godina

Rođen kao Mohammad Masri 1965. u izbjegličkom kampu Khan Younis, uspostavljenom nakon arapsko-izraelskog rata 1948., vođa militanata postao je poznat kao Mohammed Deif nakon što se pridružio Hamasu tokom prve Intifade, ili palestinskog ustanka, koji je počeo 1987. godine.

Izrael ga je uhapsio 1989. godine i proveo je u pritvoru oko šesnaest mjeseci, rekao je izvor iz Hamasa.

Deif je diplomirao na Islamskom univerzitetu u Gazi, gdje je studirao fiziku, hemiju i biologiju. Bio je na čelu univerzitetskog komiteta za zabavu i nastupao na pozornici u komedijama.

Njegova supruga, sedmomjesečni sin i trogodišnja kćerka ubijeni su u izraelskom zračnom napadu 2014. godine.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA