21 C
Sarajevo
05.07.2025

Kršćani u Jerusalemu tvrde da raste broj napada u krajnje desničarskom Izraelu

Uticajni latinski patrijarh kojeg je imenovao Vatikan, Pierbattista Pizzaballa, rekao je za “Associated Press” da je 2000 godina stara kršćanska zajednica u regiji izložena sve većem napadu, s “najdesničarskom” vladom u historiji Izraela koja ohrabruje ekstremiste koji maltretiraju svećenstvo i uništavaju vjersku imovinu.

Do porasta antikršćanskih incidenata dolazi kada je pokret izraelskih doseljenika, potaknut saveznicima u Vladi, iskoristio trenutak da proširi svoje poslovanje u prijestolnici.

“Učestalost ovih napada je postalo nešto novo. Ti ljudi osjećaju da su zaštićeni, da kulturna i politička atmosfera sada može opravdati ili tolerisati postupke protiv kršćana”, rekao je Pizzaballa tokom uskršnje sedmice iz svog ureda u Starom gradu.

- OGLAS -

Prema ovim izjavama se čini da Pizzaballina zabrinutost potkopava izraelsku iskazanu predanost slobodi bogoslužja, sadržanu u deklaraciji koja je obilježila nastanak Države Izrael prije 75 godina. Izraelska vlada istaknula je da daje prioritet vjerskoj slobodi i odnosima s crkvama koje imaju snažne veze u inostranstvu.

“Izraelska predanost slobodi vjeroispovijesti uvijek nam je bila važna. To je slučaj za sve religije i sve manjine koje imaju slobodan pristup svetim mjestima”, rekla je Tania Berg-Rafaeli, direktorica odjela za svjetske religije pri Izraelskom ministarstvu vanjskih poslova.

- Advertisement -

Međutim, kršćani kažu da smatraju da vlasti ne štite njihova mjesta od ciljanih napada. Napetosti su porasle nakon što je izraelska policijska racija u svetom kompleksu džamije Al-Aqsa izazvala bijes među muslimanima i regionalni sukob prošle sedmice, izvještava “Associated Press”.

Za kršćane, Jerusalem je mjesto gdje je Isus razapet i uskrsnuo. Za Jevreje, to je drevna prijestolnica, dom dva biblijska jevrejska hrama. Za muslimane, to je mjesto s kojeg je poslanik Muhamed, a. s., otišao na nebo.

Prezir upućen manjinskim kršćanima nije ništa novo u prepunom Starom Gradu, mjestu najveće napetosti koji je Izraelska vlada anektirala 1967. Mnogi kršćani osjećaju se kao da nemaju svoj prostor između Jevreja i muslimana, Izraelaca i Palestinaca.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA