Direktor Kuvajtskog međunarodnog književnog festivala Saad al-Anzi rekao je da je ministarstvo informisanja zabranilo 948 naslova.
Prema njegovim riječima, među zabranjenim djelima su i “Braća Karamazovi”, djelo Dostojevskog iz 1880, u kom se prikazuje Rusija iz 19. vijeka, i postavljaju pitanja o moralu, slobodnoj volji i postojanju boga.
Dostojevski se tako pridružio sve dužem spisku pisaca čija djela su zabranjena u Kuvajtu, zemlji koja važi za umjerenu u Persijskom zaljevu, ali u kojoj je konzervativna struja sve jača u političkom i društvenom životu, podsjeća AFP.
Ministarstvo informisanja je u posljednjih pet godina zabranilo više od 4.000 knjiga, među kojima su i “Zvonar Bogorodičine crkve” Viktora Igoa i “Sto godina samoće” Gabrijela Garcije Markesa.
Sve knjige koje će biti izložene na festivalu je unaprijed pregledala cenzorska komisija, kako predviđa kuvajtski zakon.
Ta komisija je odgovorna ministarstvu informisanja, a radi po osnovu zakona o “medijima i izdavaštvu” iz 2006, koji predviđa kazne za izdavače knjiga i medije.
Na meti zakona su vrijeđanje islama i pravosuđa, prijetnje nacionalnoj sigurnosti, “pozivanje na nered” i “nemoralni” akti.
Aktivisti su u septembru dva puta protestovali na ulicama protiv sve veće cenzure.
Kuvajt je od sedamdesetih do devedesetih godina bio izdavački centar, s kulturnim magazinom “al-Arabi”, mnogo čitanim u arapskim zemljama i nizom knjiga popularne nauke, beletristike i drugog.
Međutim, posljednjih godina u Donjem domu kuvajtskog parlamenta, jedinom u regionu koji se bira opštim glasanjem, uglavnom dominiraju konzervativci i izabrani predstavnici plemena.