Francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je u utorak da su u toku pripremni pripreme za ponovno pokretanje direktnih razgovora između Evrope i Rusije o ratu u Ukrajini.
“Ovo mora biti pripremljeno, tako da se trenutno vode tehnički razgovori kako bi se to omogućilo“, rekao je Macron odgovarajući na pitanje novinara o svom pozivu iz decembra za ponovno pokretanje pregovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
“Važno je da Evropljani obnove vlastite kanale komunikacije, a to se priprema na tehničkom nivou”, dodao je Macron.
On je naglasio da bi pregovori s Putinom trebali biti koordinisani s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i njegovim “glavnim evropskim kolegama”, ističući ulogu tzv. Koalicije voljnih, koja okuplja zemlje sličnog stava i koje podržavaju Ukrajinu.
Predsjednik je, međutim, brzo naglasio da Rusija, nastavljajući bombardovati Ukrajinu, ne pokazuje spremnost na pregovore o mirovnom sporazumu.
“Prije svega, danas nastavljamo podržavati Ukrajinu, koja je trpi napade na civile i energetsku infrastrukturu tokom zimskih dana, što se ne može tolerisati. Rusija ne pokazuje stvarnu spremnost na pregovore za mir“, poručio je Macron, navodi Politico.