-4.1 C
Sarajevo
18.01.2025

Minhenska konferencija o BiH: Kineski projekti veliki rizik, Rusija podstiče etničke sukobe

Zaključak je Minhenskog izvještaja za ovu godinu da Kina i Rusija, kao i drugi igrači, pojačavaju, kako svoj uticaj, tako i negativna dešavanja u regionu.

Cijela jedna stranica Izvještaja posvećena je dobrim dijelom i Bosni i Hercegovini.

Navodi se kako su nedostatak političkog i ekonomskog napretka u regionu, kao i zamor od proširenja unutar same EU na obje strane smanjili ubjeđenje u neizbježnost pristupanja Evropskoj uniji.

- OGLAS -

– Istovremeno, regija je ostala krhka: u decembru 2018. godine Kosovo je – suprotno željama NATO-a – odlučilo osnovati vlastitu vojsku, a Srbija je na takav potez odgovorila prijeteći oružanom intervencijom, navodi se u izvještaju.

Također, tako stoji kako su se u Sarajevu dodatno uplašili od eskalacije etničkih tenzija nakon što je srpski nacionalista Milorad Dodik izabran za člana Predsjedništva BiH.

- Advertisement -

– U međuvremenu, ljudi na Zapadnom Balkanu izražavaju svoje nezadovoljstvo protestima, ali i napuštanjem regiona, na šta se naročito odlučuju mladi, navodi se i dodaje:

– Negativni razvoj događaja na Zapadnom Balkanu pojačalo je i povećano prisustvo nekih drugih faktora, prije svega Kine i Rusije. Ovi potonji tradicionalni su igrač u regiji, a sada Balkan vide kao ključni dio nove “velike igre”, koja može pomoći da se zbuni i oslabi Evropska unija.

Moskva je optužena da poteže za mjerama koje dovode do destabilizacije Zapadnog Balkana, uključujući i njene aktivne napore da antizapadnom propagandom podstiče etničke sukobe i pojačava frustracije Evropskom unijom.

– U 2018. godini, za Rusiju je rečeno da je pokušala sabotirati najohrabrujući regionalni razvoj – grčko-makedonski sporazum o imenu koji bi uklonio velike prepreke za integraciju Makedonije u NATO i EU, stoji u izvještaju.

Najnoviji dodatak regionalnoj igri moći je Kina.

– Sve zemlje zapadnog Balkana – osim Kosova – ugrađene su u pekinšku inicijativu “Pojas i put”, u okviru formata 16+1. One su pozdravile prijeko potrebnu pomoć, trgovinu i investicijske tokove, koji se stalno povećavaju u područjima ekonomskog utjecaja – rivalskim Evropskoj uniji. Dok Peking podržava pristupanje regije Evropskoj uniji, njegove aktivnosti izazivaju sumnju unutar same EU da bi Kina svoj ekonomski utjecaj mogla iskoristiti da profitira politički. Osim toga, kineski projekti ne moraju nužno biti u skladu s EU standardima održivosti ili transparentnosti. Kineski ekonomski doseg stoga predstavlja rizik za regiju, posebno u pogledu dugova, jer veliki dio ulaganja dolazi u obliku zajmova, navodi se.

Dodaje se da je EU tek odnedavno postala svjesna rizika ovakvog razvoja događaja. Početkom 2018. godine, Evropska komisija usvojila je novu strategiju koja se odnosi na pojačani angažman u regiji kroz „geostrateške investicije“.

– I NATO i EU sada aktivno uzvraćaju udarac ruskoj propagandi, a EU pokrenula je niz evropskih projekata povezivanja kako bi se takmičila s kineskim. Predstojeća godina dat će neke naznake da li i sama regija i dalje vjeruje u evropsku budućnost, piše u izvještaju Minhenske sigurnosne konferencije u dijelu koji se odnosi na Zapadni Balkan.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA